23.06.2016 18:00

Yerli Uçak Motoru İçin İlk Adım Atıldı

Yerli uçak motorunun üretilmesi için geliştirilen projenin ilk etabı olan türbin laboratuvarının ODTÜ kampüsünde açıldığı bildirildi. İşte yerli uçak motoru!

Son günlerde ASELSAN ve RoketSAN tarafından üretilen insansız hava araçlarının Türkiye’de havacılığa sağladığı katkıların giderek artmasının ardından iki yıldır ön çalışmaları süren yerli uçak motoru ve yerli jet motoru üretimi için ortaya konan proje kapsamında hizmet verecek tesislerden birisi olan Türbin laboratuvarının açıldığı bildirildi.

Yerli Uçak Motoru İçin Yeni Adımlar Atılıyor: Türbin Laboratuvarı Açıldı!

Yerli uçak motoru parçalarının araştırılacağı ve üretileceği belirtilen laboratuvarın, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da 1963 tarihinde, vatandaşları bilime yönlendirmek ve araştırmalara teşvik etme amacıyla kurulan TÜBİTAK ve dünyanın en iyi 100 üniversitesi sıralamasında 85. Sırada bulunma başarısını elde ederek Türkiye’nin en iyi üniversitesi olma özelliğini eline alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliği ile açıldığı belirtildi. Yerli uçak motorları için ihtiyaç duyulan teknolojik geliştirmelerin yapılacağının öngörüldüğü türbin laboratuvarında, İstanbul’da kurulacak olan doğalgaz santralinde kullanılacak motorların parçalarının de üretileceği söylendi.

Yerli uçak ve yerli jet motor parçalarının yanı sıra birçok katman malzemesinin geliştirilmesini ve üretilmesini amaçlayan türbin laboratuvarının 3 milyon dolar gibi bir rakama mâl olduğunu dile getiren yetkililer, tesisin tamamlanması için 2 yıl süren bir ön çalışma yapıldığını dile getirdi.