19.05.2017 22:43

YouTube, 360 Derece Videoları Televizyonlara Taşıyor

Google, YouTube'u geliştirmeye ve yeniliklerini duyurmaya devam ediyor. Google, bu kapsamda Google I/O etkinliğinde yeni bir YouTube yeniliğini duyurdu.

Teknoloji devi Google, diğer servisleriyle birlikte dünyaca ünlü video platformu YouTube’u da geliştirmeye devam ediyor. Buna yönelik yeniliğin haberi ise Google I/O etkinliğinde duyuruldu. Google, bu geliştirmeler kapsamında daha önce YouTube üzerinden mobil cihazlar ve PC’ler üzerinde web tarayıcılar ile görüntülenebilen 360 derece videolarını artık televizyon ekranları için de TV uygulamalarına taşıyor.

YouTube ile TV’lerde 360 Derece Video Deneyimi Nasıl Olacak?

Televizyon ekranında YouTube uygulaması ile 360 derece videolarda gezinmek için televizyon kumandası üzerindeki yön tuşları veya oyun kumandaları kullanılabilecek. Bunlar aracılığıyla televizyon ekranlarındaki 360 derece videolarda gezintiler rahatlıkla yapılabilecek.

PC ve mobil cihaz ekranlarına göre çok daha geniş bir ekran ile izleme imkanı sunan televizyonlarda, 360 derece videoların gösteriminin PC ve mobil cihazlardaki kadar etkili olup olmayacağı ise kişiden kişiye değişecek bir algı olarak görülüyor. Büyük ekranlardan görüntüleri izlemeyi sevenler için ise YouTube’a 360 derece videolar için gelen bu yenilik iyi bir çözüm olabilir.

Google’ın YouTube için getireceği bu yenilik önümüzdeki birkaç ay içerisinde Android TV, PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde kullanılabilir olacak. Bunların yanı sıra LG ve Samsung’un bazı 4K televizyonlarında da bu yenilik yine önümüzdeki aylarda sunulacak.