10.11.2016 19:38

YouTube Fenomeni Nasıl Olunur?

Çağımızın en iyi gelir kapılarından biri olan YouTube'da bir fenomene dönüşmek ister misiniz? YouTube fenomeni olma temalı bu rehberimiz sizi bekliyor!

Çağımızın en büyük gelir kaynaklarından biri olan ünlü sosyal ağ YouTube’da her geçen gün hayatını idame ettirenlerin sayısı artıyor. Bethany Mota, Michelle Phan, Chiara Ferragni gibi internet fenomenleri sayesinde YouTube kullanılarak internetten kendi markasını oluşturup kazanç sağlamanın önü açılmış oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırma sonucunda, kişi etkileyici unsurları kullandığında sosyal medya ve YouTube etkinliği meşru olan kazanç kapısı haline gelebiliyor.

YouTube Yıldızı Michelle Phan, Gençlerin Elinden Tutuyor!

youtube-phan

YouTube yıldızı Michelle Phan tarafından oluşturulan merkezi New York’ta olan güzellik hizmeti Ipsy, Generation Of Beauty adı ile iki günlük etkinliğin temelini attı. Etkinlikte tabelalarda ve anektodlarda yazılı olan tek şey: “çok çalış, yeterince sıkı” yazısı oldu. 200 genç kadına hitap eden bu etkinlik sayesinde, katılımcılardan birinin bir gün kendi firmasını kurabileceği düşünülüyor.

Taklit Etmek İşe Yarıyor

Tıpkı Julia Salvia gibi birçok genç, YouTube yıldızlarını örnek alıyor. 22 yaşında genç kız olan Salvia alkol bağımlısı olarak yaşamını sürdürüyordu ta ki Phan’in kariyerini taklit etmek amacıyla YouTube ve Instagram macerasına atılana kadar. Salvia şimdilerde fitness ve güzellik videoları çekiyor. YouTube ve Instagram sayfasını büyütmek amacıyla reklam ve sponsor çalışmaları yapıyor. Hedef olarak geçen yıl yaptığı 150 bin dolarlık satışın üstüne çıkarak kendi firmasını kurmak istiyor. Salvia’nın YouTube’da Michelle Phan kadar olmasa da büyük gelirlere ulaştığını söylesek yalan olmaz. Michelle Phan ise Youtube üzerinde yaklaşık 9 milyon aboneye, Instagram’da ise 2 milyonun üzerinde takipçiye sahip.

YouTube Sadece Bireysel Hesapların Merkezi Değil

Artık televizyondan daha çok tercih edilen YouTube reklamları birçok ünlü markanın odağı olmuş durumda. Pek çok ünlü marka YouTube ve Instagram gibi sosyal medya alanlarını kullanarak daha hesaplı ve daha çok kitleye ulaşan reklamlar yapıyorlar. Pepsi, Loreal Paris, Airbnb gibi genç kesime hitap eden ünlü markalar bu yöntem ile hayatının 1/3’ü YouTube’da geçen kullanıcıları yakalamaya çalışıyor.

YouTube’da Nasıl Sponsor Reklam Bulunur?

Öncelikle eğer YouTube’da bir yayıncıysanız Türkiye gelirlerinin bir hayli düşük olduğunu biliyorsunuzdur. Bu nedenle Türk YouTube yıldızları sponsor reklamlardan daha iyi gelir sağlıyorlar. Peki YouTube’da sponsorlar bizi nasıl bulacak?

Sponsor reklamlara ulaşmak için tek yapmamız gereken kanalımızı elimizden geldiğince büyütmek. YouTube kanalınız genellikle 100 binin üzerinde bir aboneye sahip olduğunda ünlü markaların kendileri size ulaşarak reklam çalışması yapmak istediklerini belirtiyorlar.

Türkiye’de Duygu Özaslan, Görkem Karman, Sebile Ölmez, Gökçe Yıldırım gibi güzellik videoları çeken Türk YouTube fenomenlerinin oldukça fazla abone sayıları bulunuyor.  Geçtiğimiz zamanda YouTube olayını işe dönüştüren Duygu Özaslan kendi firması olan Doistanbul’u da kurmuştu. Bunun dışında oyun videoları gibi farklı içerikler üretip 1 milyonun üzerinde aboneye sahip olan Orkun Işıtmak, Muratabigf, Burak oyunda, Ruhi Çenet gibi kişilerde bulunuyor. Kendi firmalarını kuranların dışında YouTube üzerinden sponsorluklar ile geçimini sağlayan bu kişileri örnek alarak da işe başlayabilirsiniz.

Kategoriler: Rehber