30.06.2016 16:22

YouTube Logosuna Türk Bayrağı Ekledi

YouTube İstanbul'da yaşanan terör saldırısında Türkiye'nin yanında olduğunu bildirmek için logosunun yanına Türk Bayrağını ekledi.

Geçtiğimiz gün İstanbul‘da yaşanan terör saldırısı ile 40’ın üzerinde kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi olay yerinde yaralandı. 100 kişinin hafif yarılı olduğu belirtilirken ağır yaralı kişilerin tedaviler hala sürüyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu olay yerinden yayın yapılmaması ve ceset görüntülerinin yayınlanmaması için Facebook, YouTube ve Twitter gibi uygulamaların erişimini kapatma kararı aldı. Google arama motoruda alınan karar ile saatlerce geç ulaşıldı. Dün akşam saatlerinde sosyal medya siteleri açılmaya başladı.

Google, Microsoft, Apple ve Şimdi’de YouTube

Terör saldırısının üstüne YouTube’da Google, Facebook, Microsoft ve Apple firmaları gibi tepkisiz kalmayarak ülkemize destek verdi. Logosunun hemen yanına Türk bayrağını ekleyen YouTube yetkilileri bünyelerinde bulunan IŞİD ve benzeri gibi radikal dinci terör örgütü videolarını silme kararı aldı. Şuanda bu tür dini kullanarak örgütlenen terör unsurlarının videoları YouTube’dan siliniyor. 

Apple ve Microsoft terör saldırısının üzerine Türkiye için sosyal medya hesaplarından mesaj göndermiş Google ise resmi sayfasına siyah renkli bir gül eklemişti. Facebook bu tür saldırılarının üzerine kullanıcılara bildirim ile ”güvende olduğunu bildir” mesajı göndererek saldırılar karşısında ülkemizin yanında olmaya çalışmaktadır.