02.07.2016 18:03

YouTube’a Şikayet Yağmuru!

Google'nin sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi olan YouTube'a binlerce ünlü şikayet mektunu gönderdi. Avrupa Birliği konu hakkında inceleme başlattı.

Sosyal paylaşım sitesi olan YouTube her geçen gün büyümeye devam ediyor. Her gün on binlerce video paylaşılan ve milyonlarca tıklama alan YouTube‘nin büyümesi Google‘i mutlu ediyor fakat sanatçılardan söz konusu sosyal paylaşım sitesi için şikayet yağmuru devam ediyor.

YouTube Önümüzü Kesti

Peki YouTube‘a yapılan şikayetler neden yapılıyor? Yapılan açıklamalara göre YouTube‘nin her geçen gün büyümesi sanatçılara ve sanat alemine zarar veriyor. Çünkü artık ses sanatçıları eskisi gibi para kazanamıyor. YouTube’nin büyümesinden dolayı televizyonlardan ve radyolardan şarkı dinlenmez oldu. Dolayısıyla sanatçılarda eskiye oranlar bu platformlardan para kazanamaz hale geldi. Yeni çıkan albümleri şarkıcılar anlaşmalı sponsorları ile klibi YouTube‘da paylaşıyor fakat bundan kazanç elde ediyor yani herkes izlesin diye koymuyorlar. Ancak bu klipleri indiren herkes kendisine YouTube kanalı açarak aynı videoyu paylaşıyor buda esas klibin izlenme oranını azaltıyor. Lady Gaga, Maroon 5 gibi aralarında ünlü sanatçıların ve grupların olduğu şarkıcılar Avrupa Birliğine YouTube’a telif hakkından dolayı şikayetçi olmuş durumda. Google konu hakkında şarkıcılara 3 milyar dolardan fazla paranın ödendiğini belirtiyor ancak sanırız ki sanatçılara bu ücret yetmiyor. Yapılan şikayetler ücretlerin artırılması yönünde bir yaptırıma gidilmesi içinde yapılmış olabilir.