02.11.2016 19:58

YouTube’un Çin Malı Geliyor!

Çin’de uzun süredir erişimin yasak olduğu YouTube’a bir alternatif geliyor! Alibaba’nın kurucusu ünlü milyoner bu defa da YouTube’a gözünü dikti!

Video platformların babası ve öncüsü olan YouTube, Çin’de yasaklı olduğu için bazı Çinli yatırımcılar bunu fırsat bilerek yeni bir yerli video paylaşım sitesi kurmaya hazırlanıyor. İşte karşınızda YouTube’un Çin malı versiyonunu yapmayı düşünen iş adamlarından birisi ise Alibaba.com’un CEO’su konumundaki  Yu Yongfu!

Yu Youngfu Çin’in YouTube’u Olmak İstiyor!

ali-baba-jack-ma

Alibaba.com’un da dahil olduğu Alibaba Group isimli holding şirketi aslında geçtiğimiz yıl YouTube’un Çin versiyonu olan Youku Tudou’yu satın almıştı. İşte bu satın almanın altından büyük bir proje çıktı. Güçlerini birleştiren iki ekip YouTube’a ciddi bir rakip olmaya hazırlanıyor. Jack Ma’nın interneti Amerika’da keşfedip Çin’de Alibaba.com’u kurmasının üzerinden 17 yıl geçtikten sonra aynı ekip şimdi de Google’ın 2006’da satın aldığı ve gücüne güç kattığı YouTube’a rakip olmaya hazırlanıyor. Bu yeni Çin’li YouTube için daha şimdiden 1.5 milyon dolar bütçe ayrılmasından da anlaşılıyor ki YouTube sağlam bir rakip kazanacak! Geçtiğimiz yıl kurduğu Tmall Box Office ile Netflix’e de rakip olan Alibaba ekibi bu defa da YouTube’un başını ağrıtacağa benziyor! Peki sizce Çinlilerin yeni YouTube’u Çin malı diye tabir ettiğimiz nitelikte mi olacak yoksa son yıllarda üretilen telefonlarda çığır aşan Meizu ve Xiaomi gibi büyük bir girişim mi olacak?