Asgari ücretin açıklanmasından sonra Türkiye’de 16 milyon 300 emekli kendileri için açıklanacak zammı bekliyor. Emekli Sandığı kapsamında olanlar için ve SSK ile Bağ-Kur emeklileri için büyük bekleyiş sürerken açıklama geldi. En az maaş miktarı netleşti. Peki, en az emekli maaşı Temmuz 2023’te ne kadar oldu? En az memur emeklisi ne kadar maaş alacak? Temmuz 2023 emekli maaşları ne kadar belirlendi? İşte detaylar... 

Kurban Bayramı’ndan sonra TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Haziran ayı enflasyon oranını açıklayacak. En geç açıklama tarihi olarak 5 Temmuz verildi. Ancak bundan önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Haziran ayı enflasyonunu ekonomistlerin yer aldığı Piyasa Katılımcıları Anketi sonucuna göre açıkladı. Haziran ayı enflasyonu 2,81 olarak belirlendi.  

TEMMUZ 2023 SSK BAĞKUR EMEKLİ MAAŞLARI

İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

EMEKLİLERE 6 AYLIK ENFLASYON + REFAH PAYI 

Emeklilere gelecek maaş zammı 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenecek. İlk 5 ay için enflasyon verileri açıklanırken son 1 ay kaldı. Buna göre 6 aylık enflasyon farkına ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla refah payı eklemesi de olacak. Asgari ücretlilere yüzde 34 oranında gelen zammın ardında öğrenilen bilgilere göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gelecek maaş zammının da yüzde 35 oranında olacağı biliniyor. Buna göre ise en az emeklinin maaşı 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye artacak.

Asgari ücretin yüzde 34 zamla beraber 11 bin 402 TL vatandaşlara yatırılacağı açıklandı. Brüt asgari ücret ise 13 bin 414 TL olarak belirlendi. Memur için minimum maaşın 22 bin TL olacağı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından netleştirildi. Memurların maaş oranına göre memur emeklisi maaşlarının da belirleneceği öğrenildi. Memur emeklisi vatandaşlar için bahsedilen minimum maaş miktarı ise 14 bin 500 TL oldu. Ayrıca emeklilerde kademeli zam söz konusu olduğu öğrenildi.  

SSK BAĞKUR EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU

TEMMUZ AYINDA EN AZ YÜZDE 15,21  

6 aylık enflasyon oranına göre SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların Temmuz 2023’te yüzde 15,21 zammının kesin olduğu biliniyor. Buna ek olarak gelecek refah payı ile beraber emeklilerin kök maaşlarına zam gerçekleşecek. Kalan kısmın ise Hazine tarafından tamamlanacağı biliniyor.