Anaokulundan başlayarak 8. sınıfa kadar çocuğu olan hanelere destek ödemeleri devlet tarafından sağlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla sağlanan destek ödemelerinde belirli şartlar doğrultusunda nakdi sosyal yardım yapılıyor. Bu sosyal yardım ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşların aynı zamanda başvurularını gerçekleştirmesi gerekiyor. Başvuruların yapılması halinde vatandaşlara şartları doğrultusunda ödenecek miktarlar da belirleniyor. 

Anaokulu grubunda çocukları olan vatandaşlar ile ortaokulda çocuğu olan vatandaşlara ödemler değişiklik gösteriyor. Peki, çocuklu aile devlet desteği ne kadar? Çocuğu olan ailelere devlet desteği şartları neler? Çocuklu aile devlet desteği başvurusu nereden yapılır? İşte çocuklu ailelere sağlanan nakdi sosyal yardımlara dair detaylar... 

çocuklu aile devlet desteği başvuru

ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ ŞARTLARI VE BAŞVURU 

Çocuk destek bileşeni kapsamında ödemelerden yararlanmak isteyen vatandaşlar ödemeleri çocuk sayısına göre almaktadır. Buna göre 1 ya da 2 çocuğu olan ailelere 350 TL, 3 çocuğu olan ailelere 450 TL, 4 çocuğu olan bir hane içinse 550 TL, 5 ya da daha fazla çocuğu olan aile içinse 650 TL ödemeler her ay yatmaktadır. Ödemelerin Temmuz 2023 asgari ücret zammı ile birlikte yükselmesi bekleniyor. 

Aile destek programından ödeme alan vatandaşlar ayrıca çocuk destek bileşenin den de faydalanabilmektedir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.  

çocuklu aile devlet desteği

BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI 

Devlet çocuklu aileler ile eğitimi süren çocuğu olan ailelere birçok destek sağlamaktadır. Bu destekler içinde 8. sınıf öğrencisi olanlar için ayrıca başarı teşvik programı da bulunmaktadır. SED desteği ile okuyan çocuklu ailelere verilen desteğin yanı sıra bu teşvik programı da sınıfında ilk 3’te ve okulunda ilk 5’te başarılı olan çocuklara sağlanır. Senede 2 kere ve mevcut asgari ücretin yüzde 60’ı kadar ödeme yapılır. Buna ek olarak LGS’de yüzde 5’lik dilimde yer alan öğrenciler içinse mevcut asgari ücretin 2 katı fazlası olarak destek sağlanmaktadır.