20 Haziran 2023’te asgari ücrete ara zam yüzde 34 gerçekleştirildi. TÜİK’in açıkladığı enflasyon payı ve Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde belirlenen Haziran ayı enflasyon sonucu ile refah payı eklenerek yüzde 34 zam gerçekleştirildi. Refah payı eklemesi ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de zam gerçekleştiriliyor. 

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Enflasyon verileri maaşların belirlenmesinde etkiliyken gelecek 10 – 15 puan refah payı da eklenecek. Asgari ücret 11 bin 402 TL’ye artarken SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur ve memur emeklilerine gelecek zamda da neticeye varıldı. Peki, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar oldu? Emeklilere yüzde kaç zam yapıldı? İşte emekli maaş zammında detaylar... 

ssk bağkur emekli maaşları ne kadar 2

EMEKLİ MAAŞLARI AÇIKLANACAK 

Milyonlarca emekli vatandaş maaşlarının açıklanmasını beklerken 6 aylık enflasyon payı ile refah payı eklenecek. Gerçekleştirilecek zammın sonucu da belli oldu. İlk 5 ayın enflasyon verisi 15.26 oranında hesaplandı. 6. ayın enflasyon verisi ise TÜİK tarafından 5 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak. Haziran ayı ile beraber 6 ayın enflasyon oranının yüzde 20 civarında oluşması bekleniyor.  

Refah payının 10 ila 15 puan eklenmesiyle beraber ise SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 35 oranında bir zammın gerçekleşmesi bekleniyor. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye arttırılması ile maaşları bunun altında kalan emekliler için de kademeli zam detayı bulunuyor.  

ssk bağkur emekli maaşları açıklandı mı

DUL VE YETİM MAAŞLARI TEMMUZ 2023 ZAMMI 

Emekli maaşlarına zam yapılmasıyla beraber paralel olarak dul ve yetimlerin yüzde 25, 50, 75 oranında yararlandıkları sosyal ödemelerde de zam gerçekleşecek. Temmuz ara zamları ile diğer tüm ödemeler için de zam bekleniyor.  

İNTİBAK DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR 

Bütün emeklileri kapsayacak bir intibak düzenlemesi de kapıda. 2000 öncesi için gerçekleştirildiği şekilde sigorta girişi 2000 sonrası olan vatandaşlar için de intibak düzenlemesi yapılması bekleniyor. Henüz çalışmalarına dair resmi bir açıklama bulunmazken yasanın çıkması halinde oranın yüzde 70 civarında olacağı öngörülüyor.