Realme atağa geçti! Realme 12x geliyor! Realme atağa geçti! Realme 12x geliyor!

Ülkemizde her konuda fiyatlardaki artış devam ederken kiralar için de aynı durum söz konusu. Devlet geçtiğimiz sene kiralara artış oranını maksimum yüzde 25 olarak belirlese de maalesef ki bu etki etmedi. Ev sahipleri kiraları arttırmaya devam etti. İş için farklı şehirlerde bulunan kişiler ise başta büyük şehirler olmak üzere yaşam maliyetleri konusunda problemler yaşıyor.  

Devlet şimdiyse 4C’li çalışanlar için kira yardımlarına başlıyor. Peki, kira yardımı şartları neler? Kimler kira yardımı alabilir? Kamu çalışanlarına kira yardımı ne kadar yapılacak? İşte 4C’li çalışanlar için yapılacak kira yardımına dair detaylar haberimizde... 

MEMUR KİRA YARDIMI

1 SENEDE YÜZDE 134 ZAM! 

1 yıldan daha uzun süredir kiralara zamlar çok büyük bir şekilde geliyor. Son 1 senedir gerçekleşen zam oranı ise yüzde 134 arttı. Sabit geliri olan vatandaşlar için maaş birçok harcama için yetersiz kalırken özellikle artan kiralar ya maaş miktarını buldu ya da aşıyor. Devlet ise memurlar için kira yardımını 2023 Türkiye genel seçimlerinden önce ortaya sürdü. Şimdiyse Kurban Bayramı’nın ardından kira yardımlarının başlaması bekleniyor.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memurlara yapılacak kira yardımlarına ilişkin “Kiralarla ilgili yeni adımlar atıyoruz. Bakanlıklarımız işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor” diyerek bayram öncesi mesajını vermişti.  

MEMURLAR NE ZAMAN KİRA YARDIMI ALACAK? 

Kurban Bayramı dönüşünde çalışmaların hız kazanması beklenirken memurların zam oranları açıklanacak. Akabinde Ağustos’ta toplu iş sözleşmesinin de gerçekleştirilmesi ile memur kira yardımlarının da netleşmesi bekleniyor. Ancak henüz kira desteğinin yatmaya başlayacağı kesin tarih verilmedi.  

MEMUR KİRA YARDIMI NE KADAR

MEMUR KİRA YARDIMI NE KADAR OLACAK? 

Memur kira yardımlarının 1.700 TL ile 4 bin 500 TL aralığında sağlanacağı biliniyor. Maaş düzenlemesinin ardından altında ya da üstünde bir değişim olup olmayacağı bilinmemekle birlikte illere ve ilçelere göre memurlara yapılacak kira yardımı miktarı da farklılık gösterecek. Öncelikle en fazla ödemenin büyük şehirler için sağlanacağı biliniyor.