29.04.2016 11:00

Android Sistem Uygulamaları Nasıl Kaldırılır?

Android sistem uygulamaları nasıl kaldırılır? Root olmadan sistem uygulamalarını kaldırmak için ne yapmak gerekir, tüm detayları ile bu yazımızda!

android-sistem-uygulamalari-nasil-kaldirilir

Yeni bir akıllı cep telefonu veya tablet aldığınız zaman, satın aldığınız cihazın üreticisi ürünün içerisine kendisine ait birçok ürünün veya markanın uygulamalarını da yerleştiriyor ve Android cihazınızda adeta bir uygulama çöplüğü oluşuyor. Sistemin derinliklerine yerleştirilen bu sistem uygulamaları tek dokunma ile sistemden kolaylıkla kaldırılamıyor. Fakat bu durum cihazınızın ana menüsü uygulama çöplüğüne çeviren uygulamaları ortadan kaldırmak için engel değil. Android işletim sistemi ile yapabileceklerimizin neredeyse bir sınırı yok. Hele ki cihazınıza root erişiminiz varsa. Root erişimi olmayan cihazlarda yapabilecekleriniz oldukça sınırlı olsa da bu Android‘in kişiselleştirilebilir bir işletim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Android cihazınızda birlikte gelen sistem uygulamalarını kaldırmak için size iki yol sunuyoruz. Hem root’lu hem de root’suz bir şekilde sistem uygulamalarını Android cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma

Root’suz Yöntem
  1. Root erişimine ihtiyaç duymadan sistem uygulamalarını kaldırmak için Ayarlar > Uygulamalar yolunu takip edin ve bu listeden silmek istediğiniz uygulamayı bulun.
  2. Silmek istediğiniz uygulamaya dokunun Uygulama bilgileri sayfasına erişin.
  3. Bu kısımda ilk önce Durmaya zorla butonuna hemen arından da Devredışı bırak butonuna basıyoruz.
Root’lu Yöntem

Eğer cihazınızda root erişim izni varsa Google Play Store üzerinde System App Remover veya NoBloat Free uygulamalarından birini indirerek sistem uygulamalarını kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Kategoriler: Rehber