Döviz kurunun da yükselmesi ile birlikte birçok alanda zamlar etkisini gösteriyor. Araç sahipleri için de masraflar her geçen gün artmaya devam ediyor. Araba fiyatları kadar onarım masrafları da her geçen gün artıyor. Malzeme, yedek parça ve benzeri fiyatların yanı sıra araç fiyatları yükseldikçe kasko fiyatları da artıyor. Yaşanan zamların ardından kasko ücretinin artması poliçe yaptıran araç sahiplerinin de azalmasına sebep oldu. Daha geçtiğimiz sene 5 bin TL olan fiyattaki artış vatandaşları şok etti.  

Araç sahipleri bu sene kasko için 25 bin TL civarında ödeme yapıyor. Bu artan fiyatlar sadece araç sahiplerinin değil, aynı zamanda sigorta şirketleri için de korkutucu oluyor. Peki, araç sahipleri nelere dikkat etmeli? İşte ayrıntılar... 

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

ARAÇ FİYATLARI KASKO FİYATLARINA DA YANSIDI 

Araç fiyatlarının artışı ile birlikte artan kasko fiyatlarına dair Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Dr. Öğrt. Gör. Oya Turhaner yaptığı açıklamada “Kaskolarda çok fazla artış yaşandı. Bu sebeple de aracı olan vatandaşların gittikçe kasko yaptırma miktarı azaldı. Ayıca sigorta şirketlerinin poliçe kesmek istememesi de hasar halinde risk çoğalacak.” ifadelerine yer verdi.  

Son senelerde artan zorunlu trafik sigortasıyla kasko primlerine dair açıklama yapan Oya Turhaner, “İMM’nin (İhtiyari Mali Mesuliyet) isteğe bağlı olarak yatırıldığı sınırsız teminat miktarına sınır konuldu. 5 milyon TL’ye indirilen İMM ile zorunlu trafik sigortasındaki durum birbirinden farklı değil. Arabanın modeli, yaşı, daha önceki hasar primleri sigortalı aracın belirleyici etkenleridir. Her sene yaş alan araç değer kazanıyor. Bu durum yedek parçayı, işçiliğini, hasar maliyetlerini, tazminatlarını da arttırarak daha yüksek meblağlara ulaşıyor.” dedi. 

TRAFİKTEN MEN NEDENLER

MAKSİMUM ÖDEME TUTARI 

Turhaner, açıklamasında ayrıca maksimum hasar ödemesinin 10 milyon 950 TL yapıldığını belirtti. Sigorta şirketlerinin kar amacı güttüğü için trafik ve kaskoda poliçeyi çok yapmak istemediklerini de belirtti. Sigorta primlerinin de artacağını belirterek ilerleyen dönemlerde kaskonun daha fazla artacağını ifade etti.  

Sigortası bulunmayan araçlar için alınan karar doğrultusunda ceza işlemi uygulanıyor. Ayrıca aracın trafikten men edilme durumu ile otoparka çekilme durumu da bulunuyor.