Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 20 Haziran tarihinde yüzde 34 zam ile açıkladığı 11 bin 402 TL asgari ücret Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Ancak 1 Temmuz 2023 itibariyle geçerli olacak ve ilk kez zamlı şekilde vatandaşların Ağustos ayında çekeceği maaşlar şimdiden dolar karşısında değer kaybetti. Kiralara ve birçok alanda gelen zamlarla daha şimdiden yapılan zam tamamen yetersiz kaldı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklamalar çerçevesinde vatandaşların biraz olsun gönüllerine su serpti. Peki, asgari ücrete yeniden zam gelecek mi? Asgari ücretlilere ek ödeme şartları neler? Asgari ücretlilere 6 ay süreyle ne kadar ödeme yatacak? İşte detaylar... 

asgari ücrete ek zammı geldi

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ 2023 ZAMMI NE KADAR OLDU? 

Asgari ücret miktarı Temmuz 2023 ara zammında yüzde 34 arttı. Buna göre Ağustos itibariyle asgari ücretli vatandaşlar maaşlarını 11 bin 402 TL olarak alacaklar. Gerçekleşen artışla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklama refah payının da dahil edildiğini belirtti.  

Aygaz ve İpragaz Tüp Fiyatları Ocak Ayında Yenilendi Aygaz ve İpragaz Tüp Fiyatları Ocak Ayında Yenilendi

Öte yandan bu sene gerçekleştirilen ara zammın Temmuz 2022 ara zammına oranla yüzde 107 arttığı belirtildi. Bu durumda yapılan zamla çalışanın enflasyon karşısında korunduğu bir maaş zammının gerçekleştirildiği belirtildi.  

asgari ücrete devlet desteği

AYLIK 500 TL DESTEK YAPILACAK 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklamalarda ayrıca geçen sene 400 TL olan desteklerin bu sene 500 TL’ye arttırıldığını belirtti. Bu artışla birlikte 6 ay süreyle ödemeler yatacak. Bu da 3 bin TL destek ödemesi anlamına geliyor. İşverenler asgari ücret ödemesine ek devlet desteğinden 3 bin TL olarak her bir çalışan için yararlanabilecek.