Asgari ücret Temmuz ara zammı Kurban Bayramı öncesi 20 Haziran 2023’te, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısında açıklandı. Toplantıda alım gücü Türk Lirası üzerinden değerlendirilirken enflasyona ezdirmeme noktasında çalışma hayatı da değerlendirildi. Bunların akabinde TİSK, TÜRK-İŞ ve hükümetin ortaklaşa kararı yüzde 34 üzerinde oldu.  

6 ayın enflasyon verilerine refah payı eklemesi ile de karar verilen yüzde 34 zammın karşılığı ise 11 bin 402 TL oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasının ardından birçok kesim tarafından yapılan zam yetersiz bulundu. Asgari ücret zammına karar verildiği esnada 10 bin 360 TL olan açlık sınırına çok yakın bu rakam fahiş kiralar ile de boy ölçüşemiyor. Peki, yeni açıklanan açlık sınırı ne kadar? Yoksulluk sınırı ne kadar? 

açlık sınırı temmuz 2023

SON AÇLIK SINIRI VERİLERİ 

Asgari ücretin TİSK, TÜRK-İŞ ve hükümet arasındaki ortak kararla 11 bin 402 TL’ye yükseltildiği gün “0 bin 360 TL açlık sınırından söz ediliyordu. Son veriler doğrultusunda bir insanın dengeli, sağlıklı, yeterli beslenebilmesi ve aile için yapılan beslenme maaliyetlerine göre 10 bin 373 TL gerekiyor. Bu temel anlamda beslenme ihtiyacına yönelik iken yoksulluk sınırı ise 33 bin 789 TL belirlendi.  

haziran 2023 yoksulluk sınırı

Yoksulluk sınırı kira, fatura, eğitim, ulaşım, sağlık gibi temel ihtiyaçlar çerçevesinde belirlenmektedir. Bekar bir çalışan için temel yaşama maliyetlerini gidermek için gereken miktar ise 13 bin 471 TL olarak belirlendi. Bunlar göz önüne alındığı zaman asgari ücretin temel anlamdaki yaşam maliyetlerini karşılamak bir yana açlık sınırına bu kadar yakın oluşu insanların hayat koşullarına karşı endişe verici bir durum yaratıyor. Açıklanan raporda diğer yandan peynir, tavuk, süt ve yumurta benzeri ihtiyaçlara yüzde 3 oranında zam gerçekleştiği de belirtilmiştir.