Asgari Ücretle çalışana 992 TL ek ödeme bayram sabahı onaylandı. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren açıklama da, çalışanların hesabına 992 TL ödeme yapılacağı açıklandı. Peki hangi asgari ücretli bu ek ödemeden faydalanacak? Asgari ücretliye 992 TL ek ödeme şartları neler? Yeni yılda 5.500 TL olarak zamlanan asgari ücret, Temmuz ara zammı ile birlikte 11.500 TL ödenmeye başlayacak. Geçtiğimiz hafta Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrasında asgari ücrete kallavi zam yapıldığı açıklandı ve 11.500 TL zamlı ödemelerin 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe gireceği belirlendi. Seçim öncesinde asgari ücrette düzenleme olması gerekliliğini açıklayan Erdoğan, ara zam için Temmuz ayını göstermişti. Öte yandan geçtiğimiz gün asgari ücrete destek olarak 500 TL ödeme yapılacağı açıklaması da Resmi Gazete'de yayınlamıştı. Asgari ücretli çalışana ne kadar zam yapılacağı konusunda harekete geçilen toplantı sonucu çalışan kesimi mutlu etmişti. 

Temmuz ayında yeni asgari ücret ödemesi yapılacağı açıklaması Bakan Işıkhan tarafından açıklanmış ve Yeni asgari ücretin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Asgari Ücret tutarını açıklıyorum. 2023 yılının ikinci yarısında geçerli olacak net asgari ücret tutarı 11.402 TL, brüt asgari ücret tutarı 13.214 TL olarak belirlenmiştir. Yüzde 34 ara zam uygulanmıştır."  denilmişti. 

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Bayram öncesinde açıklama yapılsa da zamlı ödemeler bayramdan sonraki ay alınacak. Bayram ile alakalı da son dakika gelişmeler mevcut. Kurban Bayramı'nda mesai yapan çalışana 992 TL mesai ödemesi yapılacak. Son dakika yapılan açıklama ile birlikte asgari ücretli, bayramda mesai yapması durumunda 992 TL ödeme alacağı belirlendi. 

Kurban Bayramı tatili kamu işçisi için 9 gün tatil ilan edilirken, özel sektör çalışanı için ise 3.5 gün olarak açıklanmıştır. İşlerin aksamaması adına başlatılan çalışma kapsamında, bayramda çalışacak işçilere yönelik bir iyileştirme yapıldı. ve çalıştığı gün sayısına göre 992 TL kadar ek ödeme alacağı belirtildi. 

Yapılan hesaplamalarda günlük asgari ücret 283,53 TL olarak bilinirken, 3.5 gün X 283,53 TL = 992.37 TL'ye tekabül edeceği anlamına geliyor. Bu da asgari ücretlinin maaşına mesai parası olarak yatıyor.