Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın devlet desteklerini çeşitli durumlarda ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara ulaştırdığı biliniyor. Sosyal yardım ödemelerinde özellikle maddi anlamda yetmekte zorlanan hanelere destek sağlanıyor. Günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına vatandaşlara sağlanan destek ödemelerinde de belirli şartlar bulunabiliyor.  

İhtiyacı olan hanelere sosyal yardımların ulaşmasına yönelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni projeler ortaya koyarken devamlılığı da sağlıyor. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, son açıklamasında Kurban Bayramı öncesinde aylık alan vatandaşların hesaplarına ödemelerin aktarıldığını açıklamıştı. Peki, aylık 4 bin 337 TL sosyal yardım ödemesinin şartları neler? Kimler alabilir? 

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELER

ÖDEMELER YATMAYA DEVAM EDİYOR 

14 Haziran tarihinde bakıma muhtaç, engelli, ağır engelli olan vatandaşlar ile ailelerine sağlanan sosyal desteğin devamlılığına dair Aile ve Sosyal Hizmetle Bakanı Göktaş açıklama yaptı. Evde Bakım Aylığı ödemelerinin 2 milyar 448 milyon TL olarak hesaplara yattığını ve devam edeceğini belirtti.  

EVDE BAKIM MAAŞLARI NE KADAR? 

Ocak 2023 maaş zamlarıyla beraber sosyal yardım ödemelerinde de zamlar gerçekleştir ve Evde Bakım Maaşı ödemelerinden faydalanan haneler 4 bin 337 TL ödem almaya başladı. Ödemeler ise hesaplara her ayın aynı günlerinde yatıyor. Ayın 15’inde başlayan ve ay sonuna kadar süren ödemelerin Temmuz ara zamlarının ardından tekrar arttırılacağı da biliniyor. Henüz buna dair bir resmi açıklama gerçekleşmese de zamlanmasının ardından yapılacağı öngörülüyor. Peki, Evde Bakım Maaşı şartları neler? 

EVDE BAKIM ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU

EVDE BAKIM AYLIĞI ŞARTLARI NELER? KİMLER ALABİLİR? 

Evde bakım maaşı ödemelerinden yararlanmak için öncelikli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bununla birlikte 3 ana kriter bulunmaktadır. Birincisi engelli raporuna sahip olmaktır. İkincisi muhtaçlık belgesi bulunuyor olmak ve sonuncusu ise bakıma muhtaç durumda olmaktır. Bu şartları taşıyan, ihtiyaçlarını tek başına yapamadığı için destek alması gereken kişilere devlet sosyal destek sağlamaktadır.