Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine gerçekleştirilecek yardımlar için başvurular başladı. Başvuru yolu ile vatandaşlar ihtiyaçlarını devlet desteği ile karşılayabiliyorlar. Devletin ekonomik anlamda vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması adına sağladığı destek ödemelerinden birisi olarak sağlanan evde bakım yardımına dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mahinur Özdemir Göktaş açıklama yaptı.  

Realme atağa geçti! Realme 12x geliyor! Realme atağa geçti! Realme 12x geliyor!

Açıklama doğrultusunda evde bakım maaşlarının hesaplara yattığını belirten Bakan Göktaş, 2 milyar 448 milyon TL ödemenin hesaplara aktarıldığını belirtti. Ailelere maddi anlamda temel ihtiyaçlarının yeterli şekilde karşılanabilmesi için sağlanan destek ödemelerinde 4 bin 337 TL net tutar hesaplara geçiyor. Ancak gelen müjde ile zamların kapıda olduğu öğrenildi. Birçok sosyal yardım ödemesinin yanı sıra evde bakım maaşlarına da Temmuz ayından sonra zam geliyor. Peki, kimler evde bakım maaşı alabilir? Evde bakım maaşı şartları neler? 

evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır

EVDE BAKIM AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Evde bakım maaşından yararlanmak için başvuru yapan vatandaşlar ödemelerini her ayın 15’inden başlayarak ay sonuna kadar çekebilmektedir. Evde bakım aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlar için sağlanacak olan destek ödemeleri özellikle günlük yaşam ihtiyaçlarının temel anlamda yerine getirilmesini sağlamaktır. Bu ödemelerden faydalanmak isteyen kişiler belirli şartları taşıyor ise başvurularını e-Devlet üzerinden ya da SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığı ile yapabilmektedir.  

evde bakım maaşları şartları

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELER? 

Evde bakım maaşları için başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle sağlık raporu almaları önemlidir. Sağlık raporu alan ve zihinsel ya da fiziksel engeli bulunan vatandaşlar bunu resmi olarak belgelemeleri halinde ödemelerden faydalanabilmektedir. Engelli vatandaşlar ile bakıma muhtaç olan kişiler için sağlanan evde bakım maaşları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey başvuru yapabilmektedir.