Tapularda yeni bir dönem başlıyor. Sistemdeki değişiklikle ilgili artık vatandaşların dikkat etmesi gereken bir nokta var. Alım satım işlemlerinin vatandaşlar adına daha hızlı ve kolay biçimde gerçekleşmesi adına yeni bir adım atıldı. Konuya dair Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklama gerçekleştirdi. Kullanılmaya başlanan yeni uygulama ile artık tapu müdürlüklerinin daha az yoğun olacağını ifade etti.  

Gerçekleşen satın alımlar için sözleşmeler noterler ile hafta sonu da dahil olmak üzere nöbetçi noterlerde gerçekleştirilecek. Vatandaşlar artık gayrimenkul ve taşınmaz satın alımlarında hafta sonları da noterlerde işlemlerini gerçekleştirebilecek. 

gayrimenkul işlemleri noter

İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

SÖZLEŞMELER ARTIK NOTERDE YAPILABİLECEK 

Getirilecek yeni düzenleme ile vatandaşların artık tapu dairelerindeki yoğunluk ile uğraşmak zorunda kalmayacağı söylendi. Vatandaşların işlemlerini hızlı şekilde gerçekleştirebilmesi için tapu dairelerindeki yoğunluk dengelenecek. Bu da vatandaşların işlemlerini daha hızlı ve kolay şekilde yapabilmesini sağlayacak. Gelecek düzenlemede tapu işlemi tamamen ortadan kalkmayacak yalnızca gayrimenkule dayalı sözleşmelerle ilgili işlemler de gerçekleştirilebilecek.  

GAYRİMENKUL SÖZLEŞMELERİNE YENİ DÜZENLEME 

Kat karşılığı gayrimenkul ve satış sözleşmelerine dair vaatler için de gayrimenkul sözleşmeleri yapılabilecek. Bu sözleşmeler için noterlerin hafta sonu da açık olmasına yönelik karar alındı. Böylelikle vatandaşlar taşınmaz sözleşmeleri için yeni düzenleme ile işlemlerini hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilecekler. Peki, noterlerde hangi işlemler yapılabilir? 

gayrimenkul işlemleri noter haftasonu

NOTERDE HANGİ İŞLEMLER YAPILIR? 

Noterlerde resmi birçok işlem yapılabilmektedir. Evlenme sözleşmeleri, zilyetlik devri, gayrimenkul satış sözleşmelerinin yanı sıra miras taksimi, hibe vaadi sözleşmesi, şirket sözleşmesi, taahhütname, kefaletname, aile vakfı senedi, kira sözleşmesi gibi birçok sözleşme gerçekleştirilmektedir.  

Fesihname, ibraname, beyanname, ifade ve tespit tutanakları, vekaletname, tescil, protesto işleri, imza sirküleri, emanet ve tespit işleri, imza sirküleri, emanet işleri, ihtarname, protesto işleri, defter onaylanması ve hemen hemen her resmi işlem gerçekleştirilmektedir.