Eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın bir kaç ay öncesinde açıklamasını yaptığı vatandaşlık maaşı o gün bugündür merakla takip ediliyor. Gündemin en çok konuşulan konularından olan vatandaşlık maaşı, her kesimi ilgilendirip ilgilendirmeyeceği de merakla araştırılıyor. Dar gelirlinin maaşını asgari ücrete tamamlayacak olan vatandaşlık maaşı başvuruları başladı mı? Vatandaşlık maaşı ne zaman ödenmeye başlayacak? İşte detaylar...

Bakan Yanık'ın açıklaması sonrasında en çok merak edilen desteklerden olan vatandaşlık maaşı merakla araştırılmaya devam ediyor. Özellikle de dar gelirli vatandaşı ilgilendiren vatandaşlık maaşı ile alakalı detaylar gün gün araştırıladursun, detaylarda ise ödemelerin kişiye göre farklılık gösterdiği biliniyor. Haneye giren maaşın asgari ücrete tamamlanması şeklinde ödenecek olan vatandaşlık maaşı kapsamında başvurular ne zaman tamamlanacak?

Dar gelirli olan hanelere koruyuculuk ve refah ortamı sağlamayı hedefleyen vatandaşlık maaşı, 2 şekilde ödenmesi planlanıyor. Yoksulluk sınırının altına düşmeyen hanelere sadece koruyuculuk sağladığı bilinen vatandaşlık maaşı ödemelerinin yoksulluk sınırı altında kalan hanelere daha fazla miktar olarak ödenmesi planlanıyor. 

Eski Bakan Derya Yanık vatandaşlık maaşı ile alakalı yaptığı açıklamasında  bir televizyon programında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştır: "Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Aile Destek Programı'nı değerlendirirken, önemli bir noktaya dikkat çektik. Henüz yoksulluk sınırının altında olmasalar da bir gelir grubu bulunmaktadır ki, yoksulluk riskiyle karşı karşıyadır. Bu riski engelleyebilmek için koruyucu ve önleyici yardımlarla destek sağlamayı hedefliyoruz. Bu şekilde hem ortalama gelir seviyesini koruyabilir, hem de sosyal refah düzeyini artırabiliriz. Yoksulluk sınırının altına düştüklerinde ise daha fazla destek sunacağız. Bu sayede, kamu maliyetlerini artırırken bu grupların yoksulluk sınırının altına düşmelerini engelleyeceğiz." demiştir.

İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

T.C. sosyal yardım sistemi üzerinden başvuruların tamamlanabileceği vatandaşlık maaşı alabilmek için bir kaç şart bulunuyor.  Hane içindeki kişi sayısı, Engelli veya yaşlı bireylerin varlığı, Çocuk sayısı, Gelire sahip kişi sayısı, Gelir miktarı gibi kriterlerin önem arz ettiği vatandaşlık maaşı ödemeleri bu faktörlere göre belirlenecek. 

Öte yandan aynı hanedeki her bireyin faydalanmasına açık olan vatandaşlık maaşı, hane bazında ödenmesi planlanıyor. Dar gelirli hanelere düzenli olarak ödenmesi planlanan vatandaşlık maaşı, ailelerin sosyal refah düzeylerini artırarak, daha sağlam ayaklarının yere basmasını hedeflemektedir. Çocukların sağlık ve okul masraflarına da ilaç olması planlanan vatandaşlık maaşı,  yoksulluk sınırına yaklaşan ailelerin daha fazla ödeme alarak yoksulluk sınırı üzerinde kalması hedefleniyor.