08.04.2016 12:00

Bilgisayalarda Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarım çok ısınıyor diye şikayet ediyorsanız bu yazımız tam size göre! İşte bilgisayarlardaki ısınma problemi için sunulan çözümler ve detayları!

Gündelik yaşantınızda bilgisayarlar duruma göre vazgeçilmez olabiliyor. Yüksek performans ihtiyaçlarınızı karşılama bakımından sizi tatmin edebiliyor ve işlerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Ancak bazen öyle durumlarla karşılaşıyorsunuz ki bilgisayarınızda başında geçirdiğiniz her dakika size zehir olabiliyor. Bilgisayarınızda yaşadığınız ısınma problemi bilgisayarınızın performansını etkileyebiliyor ve takılmasına neden olabiliyor.

Bilgisayarın Isınmasının Nedenleri Neler?

Bilgisayar hafızasını yüksek oranda kullanmanız, işlemciyle bakır arasında bulunan termal macunun kuruması, fanın hava giriş çıkışını engelleyecek yerlerde bilgisayar kullanımı gibi unsurlar bilgisayar ısınmasında önemli bir etkendir. Film izlerken, oyun oynarken ya da müzik dinlerken fanda gelen ses ve bilgisayarınızdaki ısınma bazen de kötü sonuçlar doğurabiliyor. Böyle durumlar sonucunda ana kart yanabiliyor ya da bilgisayar otomatik olarak kendisini kapatabiliyor.

Bilgisayarınızdaki Isınmayı Engelleme Yöntemleri

Dikkat etmeniz gereken en önemli husus bilgisayarınızı sert ve düz bir düzlem üzerinde bulundurmak. Bu sayede fan gerekli işlevini yerine getirir ve cihazınızı soğutur. Ancak fanın önünün herhangi bir nesneyle engellenmediğinden emin olunuz.

Bilgisayarınızı kullanırken bataryasını çıkararak kullanmayı tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Prize takılı kullanmak istiyorsanız bataryayı çıkarın ya da tamamen doldurarak prizden çıkarıp kullanabilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise prize takılı kullandığınızda batarya takılıysa eğer ısınarak bilgisayarınızın ısınmasına neden olabilir.

Tasarım programları kullanıyorsanız ya oyun oynuyorsanız yaşadığınız ısınma problemini arka planda açık olan uygulamaları kapatarak bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu sayede ekran kartınız oyuna ya da tasarım programına odaklanır ve ısınmaya neden olan uygulamalar ısınmaya neden olmaz.

İnternet bağlantınızı kablo ile sağlıyorsanız Wi-Fi’nizi kapatarak performansınızı artırabilir ve ısınma probleminizin az da olsa önüne geçebilirsiniz.

Windows işletim sistemleri size bu konuda yardımcı olabilecek bir Güç Tasarrufu sistemi geliştirmiştir. Bunu internette yapabileceğiniz araştırmayla öğrenebilir ve bu seçeneği işaretleyerek ısınmanın önüne geçebilirsiniz. Ancak bunun faydası sadece internet kullanımlarında görülmektedir.

Termal Macun Değişiminin Faydası

Bilgisayar soğutucuları aracılığıyla ısınma derecesini birkaç kademe aşağı çekebilirsiniz. Bütün bunları yaptınız ancak probleminiz çözülmediyse son başvuracağınız yollardan birisi termal macun değişimidir. Termal macun, işlemcinizden aldığı ısıyı fan aracılığıyla dışarıya atan ve soğutmaya yarar. En son seçenek olarak bunu görmeniz gerekiyor.

Kategoriler: Rehber