14.06.2016 23:20

BTK’ya İnternet ve Telefon Kesme Yetkisi!

TBMM’de görüşülen ve onaylanan yeni yasa tasarısı ile BTK isterse telefon ve internet hatlarını sınırsız süre ile engelleyebilecek. İşte BTK'nin yeni yetkisi!

Türkiye’nin en çok tartışılan ve eleştirilen kurumlarından biri olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘na (BTK), Türkiye’nin terörize eylem ve saldırılar ile ilgili sorunlar ile boğuştuğu şu dönemde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa tasarısı ile geniş yetkiler verildi. Buna göre ilgili kurum BTK gerekli gördüğü takdirde, telefon hatlarını ve interneti erişime sınırsız süre ile kapatabilecek.

BTK’ya Telefon ve İnternet Hattı Kesme Yetkisi!

Geçtiğimiz hafta kabul edilen bu yeni yasa ile birlikte, ulusal güvenlik ayarı adı altında düzenlemelere imzalar atıldı. Bu kapsamda BTK istediği gibi internetin fişini çekebilecek olduğu gibi yine bu düzenleme ile birlikte Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından da yapılacak eylem içinde izin alması gerekmeyecek. BTK yetkilileri konunun internet ve sosyal medya üzerinden aşırı derecede tepki gösterilmesinin herhangi bir mantığının olmadığını belirtirken, bu düzenlemenin olası bir “siber saldırı” noktasında geçerli olacağını ve vatandaşı doğrudan etkileyecek bir düzenleme olmadığını vurguladı.