17.11.2016 09:21

Bu Geçici Dövme Kalbinizi Dinleyebiliyor!

Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken yine bambaşka bir icatla karşı karşıyayız. Artık yapılan geçici bir dövme sayesinde kalbiniz dinlenebilecek!

Doktorların hastalarını farklı koşullarda kontrol altına alabilmek ve olası bir rahatsızlığını teşhis edebilmesi için geliştiren bir icat hem tıp alanında hem de dövme sanatı alanında büyük şaşkınlık uyandırdı. Çünkü bir kuruş boyutundan bile küçük bir boyutta tasarlanan geçici bir dövmenin içerisine minik bir stetoskop gizlendi. Bu geçici ve akıllı dövme sayesinde artık hastaların hastanede bulunmadıkları dönemlerde de kalp aktiviteleri kayıt altına alınabilecek!

Geçici Dövmenin İçerisine Minik Bir Stetoskop Gizlendi

Şimdiye kadar tavuklar ve az sayıda olsa da bir insan grubu üzerinde üzerinde test edilen bu geçici dövme giyilebilir teknolojinin faydasını üst noktada yaşayacağımız bir icat olabilir. Geçici bir dövme gibi cilde uygulanan minik cihaz, ses dalgalarının vücut kas ve sıvıları boyunca hareket ettikçe algılayabilen bir işleyişe sahip. Ses dalgalarına çok düşük güçte elektrik sinyalleri gönderen akıllı dövme bu özelliği sayesinde kalp atışından tutun da kardiyografi de bulunan tüm değerleri tespit edebiliyor. Sizce de akıllı lens, akıllı kask gibi giyilebilir icatlardan sonra keşfedilen akıllı dövme hepsinden çok daha efektif bir ürün olacağa benzemiyor mu?