ATM’lerden para çekerken ya da yatırırken vatandaşlıkların tek bir dikkatsizliğiyle hesaplarındaki paralar boşaltılıyor. Uzmanlar vatandaşları ATM’den para yatırıp çekerken ya da herhangi bir başka işlem yaparken dikkatli olması noktasında uyardı. O hatayı yapan vatandaşların hesaplarının boşaltıldığı öğrenildi.  

ATM’lerden 7 gün 24 saat para çekme işlemi gerçekleştirmek ya da çeşitli işlemler için ATM’ye başvurmak çok avantajlı bir seçenek olabiliyor. Ancak bazı tehlikeleri mevcut. Uzmanlar bu tehlikelerin başında ise “Şifre girişi”ni işaret ediyor. Vatandaşların şifrelerini girerken ve bazı noktalarda çok dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yapılıyor. Bu konuda mağdur olan başka vatandaşların hesaplarının boşaltıldığı öğrenildi. İşte ayrıntılar... 

atm para çekme

ATM’LERDE İŞLEMLERE DİKKAT 

Hemen hemen her vatandaşın çeşitli işlemler nedeniyle zorunlu olarak kullandığı ATM’lerde büyük tehlike bekliyor. Vatandaşların düştüğü tek bir hareket dolandırıcıların hesaptaki paraları hızla hortumlamasına neden oluyor. Son zamanlarda gittikçe artan şekilde dolandırıcılar ATM’leri gözlerine kestirdi. Buradaki tuzaklarıyla vatandaşların paralarını çalıyorlar. 

Kartın ATM’de sıkışması ya da şifrenin yanlış girişi gibi durumlar vatandaşların sık karşılaştığı örneklerden olmaya başladı. Kartın bağlı olduğu hesabın korunmasında şifre en büyük etken. Bunu gizlemek ATM’den para çekerken ilk öncelik olmalı. Bunun yanı sıra kart giriş kısmında eklenti bir cihaz olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekiyor. İnsanların daha fazla olduğu ve güvenlik kamerasının fazla olduğu bölgelerdeki ATM’leri tercih etmek de vatandaşlar için koruyucu bir etken oluyor. 

atm para çekme dolandırıcı

KARTIN SIKIŞMASI HALİNDE YAPILMALI 

Sık sık karşılaşılan durumlardan birisi haline gelen kart sıkışması noktasında vatandaşlar sakin olmalı. ATM’de kartın sıkışmasıyla birlikte hemen ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra şifre belirleme konusu da en önemli noktalardan birisi olarak uzmanlar tarafından hatırlatıyor. Şifrenin telefon ya da doğum tarihi olması savunmasız bırakıyor. Ardıl rakamların şifre seçilirken tercih edilmemesi gerekiyor.