Hükümet tarafından hanelere destek ödemesi kalem sayısı git gide artarak devam ediyor. Hane içerisinde refahı arttırmak ve çocukları daha güvenilir bir ortamda yetiştirilmesini sağlamak adına, hükümet yeni bir ödeme için starta bastı. Çocuğu olan anne babaya 3.038 TL destek ödemesi yapılıyor. Başvuru için ise evden çıkmanıza gerek yok, başvurular online yapılabiliyor.

Çocukların eğitim, sağlık gibi masrafları, özellikle de dar gelirlinin cebini yormakta iken, devle bu konuda yeni bir adım attı ve yeni destek ödemesi şekillenmeye başladı. Çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına, 3.038 TL destek ödemesi başvuruları başladı.

Devlet ihtiyaç sahibi olan ve çocuğu olan hanelere desteğini sürdürüyor. Sosyal Ekonomik Destek paketi kapsamında hanede bulunan çocuk sayısına göre ödeme yapılması planlanmaktadır. Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını idame ettirme konusunda zorluk çeken vatandaşa yönelik olarak başlatılan SED ödemeleri kapsamlı olarak araştırılmaya devam ediyor. süreli ve geçici olarak verilen SED desteklerinde hanedeki çocuk sayısına göre her ay düzenli ödeme yapılıyor. Aile Bakanlığı tarafından dar gelirli olarak onay almış hanelerdeki ebeveynin başvurması şartı ile değerlendirme süreci başlayacak olup, onay alma işi ise yaklaşık olarak 1 ay sürüyor. E-Devlet üzerinden de yapılabilen başvuruların takibi de aynı platformdan sağlanabiliyor.

Başvuru şartları merak ediliyor

SED yardımı kapsamında hanedeki çocuk sayısına göre ödenen ve minimum 3038 TL olarak belirlenen çocuk yardımı başvurusu için belirli şartlar bulunuyor. Hanedeki çocuk sayısı ve haneye giren maaşın önemli olduğu şartlar arasında, hanedeki kişi başına düşen maaşın asgari ücretin üçte birinden az olması şartı da bulunuyor.

Çocuk yardımı başvurusu nasıl Yapılıyor

Çocuk yardımı olarak da bilinen  ve 3038 TL ödenen yardım başvuruları e-Devlet elektronik ortamı üzerinden sağlanabiliyor. Öte yandan bağlı bulunulan  kaymakamlıkların SYDV'lerine de gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapılabiliyor. Başvuru süreci akabinde  ise yine E-devlet üzerinden sonuç sorgulanabiliyor. Siz de dar gelirli kapsamında yer alıyorsanız e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giderek çocuk yardımı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.