TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) yaptığı faiz arttırımı açıklamasının ardından ünlü Ekonomist Esfender Korkmaz dolara dair korkutucu açıklamalarda bulundu. Türkiye’de eksi reel faiz durumunun sürmesi halinde istikrar probleminin devam edeceğini vurguladı. Yatırımcıların dövizdeki belirsizlik sebebiyle yatırımı durduğunu da belirtti. Peki, dolarda son durum ne? Dolar ne kadar artacak? Dolara dair uzman görüşleri neler? Dolar 40 TL mi olacak? İşte detaylar haberimizde...  

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizi yüzde 15’e çıkardı. Doların düşmesi beklentisi ise tuzla buz oldu. Dolar yükselişini kesintisiz sürdürmeye devam ederken ekonomistler tarafından durum analizleri yapılmaya başlandı. Ekonomist Esfender Korkmaz dövizi değerlendirerek vatandaşları bilgilendirdi.  

Steam'in 2024 Oyun Şöleni Başlıyor: Next Fest'te Hangi Oyunlar İndirimde? Steam'in 2024 Oyun Şöleni Başlıyor: Next Fest'te Hangi Oyunlar İndirimde?

dolar ne zaman düşecek

ÜNLÜ EKONOMİST DÖVİZ DEĞERLENDİRMESİ 

Ekonomist Korkmaz, faiz arttırımından sonra enflasyon oranının yüzde 40’a çıktığını belirtti. Reel faiz oranlarının eksi 11,5 olduğunu belirtti. Politika faizinin 15’e arttırılması ile birlikte enflasyona bakılarak değerlendirildiği zaman eksi reel faiz oranı gerileme yaşadı. Yüzde 17,86 oranındaki gerileme negatif yönlü bir reel faizin sürdüğünün göstergesi oldu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz oranlarının düşürülmesinin enflasyonun düşmesi açısından önemli olduğunu belirtmişti. Ancak Merkez Bankası faizler noktasında öngörülebilir ve veri odaklı adımlar atılması gerektiğini belirtti. Yaşanan belirsizlik Türkiye’de ekonomik istikrarın sağlanmasını engellerken TL’den dövize yönelim de arttı. Bu da kurun daha fazla yükselmesine neden oluyor. Kısa vadede doların daha hızlı artması bekleniyor. Peki, dolar ne zaman 40 TL olacak? 

dolar ne zaman 40 tl olacak

DOLARDA 25 TL BARAJI YIKILDI 40 TL GELİYOR 

Dolarda 25 TL barajının yıkılmasının ardından Ekonomist Selçuk Geçer, açıklamalarında 35 – 40 TL aralığından bahsetti. Artık 35 – 40 TL’den daha az bir rakamı dolarda beklememek gerektiğini vurguladı. 2023 sonuna doğru dolarda 40 TL’nin çok yüksek bir olasılık olduğunu belirten Selçuk Geçer uzun süre baskılanan doların talep arttıkça yukarı yönlü seyrini hızlandıracağını da belirtti.