Bayram da maddi destek ihtiyacı duyan vatandaşa sevindirici haber geldi. Devlet ihtiyaç sahibi olan dar gelirlinin yanında olduğunu verdiği desteklerle ispatlarken, belediyeler de atağa geçmiş gibi duruyor. Bayram desteği İzmir Belediyesi'nden yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bayramdan önce açıklamasını yaptığı bayram desteği ödemeleri ile alakalı olarak, bayramda da başvurulara açık olduklarını belirtti. Peki belediye yardımından kimler faydalanabilecek? İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımından faydalanmak için başvuru şartları nelerdir? 

Belediye'den Maddi Destek

Hayat koşullarının zorlaşması herkes için dezavantaj olmaya devam ederken, bu kapsamda kendi ihtiyacını karşılamakta olan vatandaşa devlet bir çok destek sağlamaktadır. Çok fazla sayıda destek ödemesi bulunmaktayken, bu ödemeler farklı kişilere yapılmaktadır. Ortak şartın dar gelirli olunması olduğu yardım başvuruları tam sürat devam ederken, belediye yardımları da peşi sıra takip etmektedir.  İzmir Büyükşehir Belediyesi de dar gelirli hanelere bayramı refah ortamında geçirmeleri adına maddi destek sağlayacaklarını duyurmuştur. Belediyenin yardım ödemeleri için ayırdığı bütçe ise  toplam 77 bin haneye 30 milyon 800 bin TL olarak belirlenmiştir. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli vatandaşa destek amacıyla senelerdir yeni destek programları ödemesi yapmaya devam ederken, 2023 senesi için bu rakam 60 Milyon TL olarak açıklanmıştır. Senelerdir geniş bir yardım bütçesi, Belediye tarafından ayrılmaktadır. Gerek nakdi yardım gerekse de yemek fişi, gıda kolisi olarak dağıtılan bu destekler, Kurban Bayramında da devam etmektedir. 

Bayramda da harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi 65 yaş üstü 6 bin vatandaşa da kavurma ve gıda paketi dağıtacağını açıklamıştır.  

Bizİzmir Gıda Yardımı: İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan gıda yardımları, dar gelirlinin mutfak ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu karşılamaktadır. 

Bayram yardımı haricinde de belediye tarafından bir çok destek sunulmaktadır. Ulaşım yardımı ile,  0-5 yaş arası çocuğu olan ailelere belediye bedava ulaşım kartı vermektedir 

Giysi, Yakacak Yardımı; Dar gelirli olan vatandaşın yanında olduğunu ispatlayan belediye, ihtiyaçlarını kendi karşılayamayacak durumda olanlara gıda ve yakacak yardımı yapmaktadır.

Süt kuzusu projesi devam etmektedir. 1-5 yaş arasındaki çocuklara ayda bir kez olmak üzere 8 litre süt dağıtımı yapılmaktadır. 

Nakdi Destekler; Dini bayramlar öncesinde belediye tarafından binlerce dar gelirli haneye nakdi destek sağlanmaktadır. 

Belediye Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunmak için  https://www.bizizmir.com/tr/him/BasvuruKayit adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Askıda fatura yardımları için https://www.bizizmir.com/askidafatura linkinden faydalanabilirsiniz.