Temmuz 2023 ara zammında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun net rakamı vermesiyle gözler emekliler ile memurlara çevrildi. Asgari ücretlilerin alacağı net rakama yüzde 34 zam uygulandı. Buna göre 8 bin 506 TL olan asgari ücret miktarı 1 Temmuz 2023’ten itibaren 11 bin 402 TL oldu. İlk zamlı maaşlar ise Ağustos ayında hesaplara yansıyacak. 

Asgari ücret miktarının 11 bin 402 TL’ye yüzde 34 zam ile çıkmasının ardından SSK ve Bağ-Kur’lu emeklilerin nefeslerini tutarak beklediği maaş miktarı geldi. 6 aylık enflasyon farkıyla birlikte refah payı eklemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla eklenecek. İntibakla birlikte SSK ve Bağ-Kur maaşları rakamları geldi. Peki, SSK emekli maaşları ne kadar oldu? Temmuz 2023 Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar oldu? İşte Temmuz 2023 SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşlarına dair detaylar... 

temmuz 2023 bağkur emekli maaşları ne kadar oldu

SON NOKTA HAZİRAN ENFLASYON ORANI 

Haziran ayı enflasyon oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gelecek olan maaş zammında büyük rol oynuyor. Bunun 5 aylık verisi elde edilirken, son bir veri kaldı. Haziran ayı verisinin de TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından Kurban Bayramı’nın ardından açıklanması bekleniyor. 5 Temmuz 2023 tarihinde TÜİK’in Haziran ayı enflasyon oranı açıklamasının gerçekleşmesi bekleniyor.  

TÜİK Haziran ayı enflasyon verisinin açıklanmasından önce TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) ekonomistlerin katıldığı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında Haziran ayı enflasyon verisini açıkladı. Buna göre Merkez Bankası’nın Haziran ayı verisini 2,81 belirtmesiyle maaşlar netlik kazandı. 

temmuz 2023 ssk emekli maaşları ne kadar oldu

Aygaz ve İpragaz Tüp Fiyatları Ocak Ayında Yenilendi Aygaz ve İpragaz Tüp Fiyatları Ocak Ayında Yenilendi

BAYRAM SONRASI EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMASI 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon verilerinin tamamen gelmesinin ardından maaşlarının net olarak açıklanması bekleniyor. Bu esnada emeklilere belirlenen zamda Meclis’in şu an çalışmalarını tamamlama aşamasında olduğu da biliniyor. Minimum emekli maaşı oranına dair TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından çalışmaların sonuçlandırılmasının ardından dosya Genel Kurul’a geçecek. Oylanma sonucunda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzayı atacak. Son aşama ise SSK ve Bağ-Kur Temmuz 2023 emekli maaşlarının Resmi Gazete’de yayımlanması ile yasalaşması olacak.  

Emekli maaşlarına gelecek Temmuz 2023 zammının ise en az yüzde 35 olacağı kesinleşti. En düşük maaşların ise 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye artması bekleniyor. Böylelikle emeklilere maaşların da orantılı olarak arttırılması bekleniyor. Daha çok prim ödemesi olan emekliler için adaletsizlik sağlanmaması adına düzenlemenin Temmuz ara zammında gerçekleştirilmesi düşünülüyor.