En düşük emekli maaşının bile ekonomi karşısında ezildiği günümüzde vatandaş ek gelir kapısı aramakta çare buluyor. Emekli bu kapsamda maaşının yanında özellikle de bankaların sunduğu ek kampanyalar kapsamından faydalanmakta ya da devletin sunduğu imkanlardan faydalanama yoluna gitmekte. Devlet özellikle de dar gelirli vatandaşın yanında olmayı ödediği destekler ile sağlarken, özellikle de kadınlara yönelik destekler de dikkat çekmektedir. Özellikle de eşini kaybeden, dul kadınlara devlet artı maaş imkanı sunmaktadır. 

Günümüzde sigortanın önemini bilmeyen yoktur. SGK'lı olan bireye destek bir çok imkan sağlamaktadır. Bu kapsamda belirli şartlar ile birlikte sigortalının yakını da ek desteklerden faydalanabilmektedir.  Devletin kadınlara verdiği destek, özellikle de dar gelirli ve kısıtlı imkanlı kadınlara verdiği destek ses getirmektedir.  Eşini kaybeden dar gelirli kadınlara bir çok destek ödemesi bulunmaktadır. Bu sayede kadınlar çifte maaş alabilmektedir. SGK'dan çifte maaş alma yolları nelerdir?

Devletin kadınlara sağladığı en büyük destek dul ve yetim maaşı olarak bilinmekteyken, emekli maaşı alan kadın da bu haktan belirli koşullarda faydalanabilmektedir. Sigortalı bireyin sahip olduğu haklardan sadece kendisi değil, hanesindeki bireyler de faydalanabilmektedir.  Öte yandan belirli şartlarda ise dar gelirliye maaş gibi ödemeler yapılabilmektedir. 

Özellikle de emekli kesim için devlet artı bir kaç ödeme yapabilmektedir. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı fark etmeden hayatını kaybeden eşten maaş bağlanabildiği gibi, yetim maaşı kapsamından sigortalının çocukları da faydalanabilmektedir. Son zamanlarda emeklinin merakla araştırdığı konu çifte maaş konusu olmaktadır. Bu ödemelerden faydalanabilmek için belirlenen şartlara sahip olunması zorunluluğu mevcuttur.  Çift maaştan faydalanmak için aşağıda geçerli olan şartları taşımanız gerekmekte. 

Eş Maaşı Alma Şartları 

Ölen eşin BAĞ-KUR emeklisi olması ya da hayatını kaybeden kişinin baba olması durumunda hangi sigortadan emekli olduğu önem arz etmektedir.  

Hayatını kaybeden eş ya da baba özellikle de SSK emeklisi olması durumunda ödemeler biraz daha fazla olmakta.  Vefat eden eşi Bağkur emeklisi ise dul aylığı alınabilmekte.  Ancak vefat eden anne veya babası Emekli Sandığı emeklisi ise sadece yetim aylığı alınabilmekte.   Yani SGK mevzuatlarında geçen devletten 3 ödeme imkanı belirtilen şartların sağlanması durumunda ödenebilmekte. 

Dul ve Yetim aylığı alma şartları nelerdir?

Eşi hayatını kaybetmiş olan kadınlara ölen eşin maaşının  %50'i ile %75'i her ay düzenli olarak ödenmekte.  BAĞ-KUR emeklisi olduğunda maaşın %50'si hak kazanılıyor. 

- Memur emeklisi olduğunda da maaşın %75'i kadar maaş ödemesi yapılmaktadır.