Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile bayram müjdesi verildi. Emekliye 25,000 TL ek ödeme yapılması planlanıyor. Gerek online olarak gerekse de tek bir dilekçe ile 25,000 TL nakdi destekten faydalanabilirsiniz. 2023 yılı başladı başlayalı emekli için sürekli güzel haberler gelmeye başlamış ve Temmuz ayına ramak kala hala daha devam etmekte. İlk Ocak zammı sonrasında EYT yasasının onaylanması, promosyon düzenlemeleri, en düşük emekli maaşına yapılan zam derken, bayram ikramiyesine yapılan zam da bu zamların tuzu biberi olmuştu. EYT'den faydalanma hakkı bulunan ama işlemlerini tamamlayamayan emekli adaylarına yeni bir müjde geldi. SGK 25,000 TL ek ödeme yapacak. 

EYT'lilere Nakdi Destek

EYT hakkı kazanan, tüm belgelerini hazırlayan ve sunan ancak hala daha onay almamış olan emekliye özel olarak devlet tarafından 25.000 TL destek ödemesi yapılması onayını Erdoğan verdi. SGK taraflarında yoğun EYT mesaisi devam ederken, işlemlerini tamamlamasına rağmen maaşları geciken EYT'liye teşvik kapsamında ek ödeme onayı verildi. 

Mart- Nisan ayında başvurmasına rağmen 2 Haziran 2023 tarihine kadar emekli maaşı bağlanamayan EYT'li SGK'ya avans başvurusu yapmaya hak kazanacak. Bu nakit avans miktarı 25,000 TL olarak belirlenmişken, artı 10.000 TL'ye kadar sübvansiyon ve 4.000 TL de bayram ikramiyesi ödemelerini alabilecek. Ancak bu ödemeler sadece maaşı bağlanmayan emeklilere SGK tarafından veriliyor.

Konu ile alakalı yayınlanan genelge açıklaması ise şu şekilde; ''Avans tutarı her üç ayda bir kurum tarafından belirlenir ve aylıklar için net asgari ücretin üç katını, kazançlar için net asgari ücretin iki katını aşamaz. Bu düzenleme kapsamında, 3 Mart tarihinden itibaren 90 gün içinde maaşlarını ödemeyen EYT çalışanları, avans talep etmek için SGK'ya yazılı başvuruda bulunabilecek. ''

Başvuru tarihi de önemlidir. Başvuru işlemleri ilk olarak Mart ayında, ardından Nisan ve Mayıs aylarında tamamlanacaktır.

Asgari Ücretin 3 Katı Kadar Destek

Nakit ihtiyacı olan emekliye büyük destek yine devletten geliyor. SGK'dan emekliye tam 25.000 TL toplu ödeme yapılacak. Asgari ücret zammı açıklanmadan önceki miktara bağlı olunarak, bu kapsamda mağdur EYT'liye asgari ücretin 3 katına kadar destek ödemesi yapılacak. Başvurular SGK'ya yapılırken, genelgeye göre, emeklilik talebini ilettikten sonraki 90 gün içinde maaşını ödemeyen emekli adayları avans için SGK'ya başvurabilecek.