Aile kalkınmasını güçlendirmek ve refah payını arttırarak ev hanımlarının da hane bütçesine katkıda bulunması adına başlanan çalışma son aşamada. Artık ev hanımları sigortalı olarak çalışmak zorunda olmadan prim ödemesini isteğe bağlı yaparak maaş alabilecekler. Emekliliği dışardan prim ödeme ile sağlanacak olan ev hanımlarına en düşük memur maaşı üzerinden ödeme yatacak. Şu an en az memur maaşı 7 bin 500 TL olarak belirlenmişken Temmuz 2023 sonrasında bu rakam zamlanacak. 

Ev hanımları da en az emekli maaşı alan vatandaşlar gibi emeklilik maaşlarını hesaplarından çekerek haneye katkıda bulunacak. Üstelik ev hanımları için emeklilikte ekstra kolaylıklar sağlanıyor. Peki, ev hanımı emeklilik başvurusu nereden yapılır? Ev hanımı emeklilik başvurusu başladı mı? Ev hanımı emekli olma şartları neler? İşte ev hanımlarına emeklilik şartları hakkında detaylar haberimizde... 

ev hanımı emeklilik başvurusu sgk

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK ŞARTLARI 

Devlet tarafından ev hanımlarına sağlanan emeklilik imkanında 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bulunuyor. Ev hanımı olan tüm kadınlar için isteğe bağlı sigorta primi ödemesi ile emeklilik mümkün olacak. Emekli olmak isteyen ev hanımlarının başvurularını yapması akabinde devlet desteği de sağlanıyor. 

EV HANIMI EMEKLİLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK? 

Ev hanımları eğer isteğe bağlı sigorta ödemesiyle emekli olmak istiyor ise başvurularını yaparak prim ödemelerini devlet destekli şekilde gerçekleştirerek emekli maaşlarına ve haklarına kavuşabiliyor. Bunun için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmak mümkün. SGK üzerinden başvurularda en yakın kurum tercih edilebilir.  

ev hanımı emeklilik başvurusu sgk-1

DEVLETTEN EV HANIMI EMEKLİLİĞİNE DESTEK 

Devlet ev hanımlarının da emekli olabilmesi adına prim ödemesinin 3’de 1’ini karşılayarak destek sağlayacak. Şu anki koşullar çerçevesinde bu miktar 3 bin 200 TL’nin 3’de 1’i şeklinde oluyor. Yani ev hanımları bunun 2 bin 135 TL’sini ödeyerek emekli olabiliyor. Temmuz 2023 sonrasında prim ödemesi hesaplamalarında değişiklik meydana gelebilir.