Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenlemeden yararlanma hakkı olan ve emekliliğe başvurarak işyerini bırakan vatandaşlara bir açıklama gerçekleştirildi. Henüz emekliliklerini alamayan bir kısım vatandaşın sağlık hizmeti alamaması endişeli olmalarına neden oluyor. Yapılan açıklamada ise yasal sürenin 100 gün olduğu hatırlatıldı. Bu süre dolarsa vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaktır.  

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Uzmanı Noyan Doğan, yayımladığı yazıda EYT’liler için önemli noktalara değindi. Özellikle çalıştığı işyerinden ayrılıp emeklilik için başvuru yapan kişilerin etkilendiği sorunla ilgili detaylara değindi. Yazısında Noyan Doğan, vatandaşların endişeli olmakta haklı olduğunu vurgularken 100 gün süre sınırının bitmek üzere olduğunu belirtti ve hatta dolmuş olabileceğini vurguladı. İşte EYT’lilerin yaşadığı soruna dair ayrıntılar... 

EYT GSS BORCU

EYT’LİLER İÇİN SORUN NEDİR? 

Türkiye’deki vatandaşlar GSS (Genel Sağlık Sigortası) çerçevesinde ülkenin sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Çalışan kişiler için sigortalı olmaları halinde devlet ya da işveren tarafından ödemeleri karşılanır ve vatandaşlar yararlanabilir. Çalışmayan, sigortası devam etmeyen kişiler ise GSS primlerini kendileri için ve varsa aileleri için ödemelidir. Ancak emekli olan vatandaşlar herhangi bir şart olmadan sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.  

ŞARTLAR DEĞİŞİYOR 

İşten çıkartılan ya da ayrılan kişiler içinse durum değişebiliyor. İşi bırakmadan önce yatan prim miktarına bağlı olarak GSS’den faydalanma durumu değişiklik gösteriyor. İlk işten çıkılan 10 gün boyunca sigorta geçerliliği devam ediyor. Aile ve kişi sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ancak 10 gün dolduktan sonra bu sonlanıyor.  

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORCU

Steam'in 2024 Oyun Şöleni Başlıyor: Next Fest'te Hangi Oyunlar İndirimde? Steam'in 2024 Oyun Şöleni Başlıyor: Next Fest'te Hangi Oyunlar İndirimde?

Ayrıca son 1 senede 90 gün sigortası yatan vatandaşlar için işten ayrıldıktan sonra 100 gün sigortalılık hakları devam ederek sağlık hizmetlerinden yararlanılabiliyor. Bu süre zarflarına dikkat ederek başvurusunu yapan, ancak henüz emeklilik hakları başlamamış olan EYT’liler dikkat etmelidir. Belirtilen 10 gün ve 100 gün sonrasında GSS borcu birikmeye başlamaktadır. Bu borçların tamamlanması emeklilik için de önemlidir.