Faiz kararı sonrası dolar vites arttırdı. Dolar borcu olan yandı. 25 TL’yi geçiyor. Dün açıklanan TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) kararından sonra piyasalar hızı arttırdı. Doların yükselişi rekor seviyeleri görürken, tahmin edilen 28 TL seviyesinin daha erken gelmesi bekleniyor. Bu durum özellikle dolar borcu olan vatandaşları hüsrana uğratırken, dolarla iş yapanları da üzdü. Öte yandan dolar yatırımı yapanlar ise ellerindekini düşüşe geçmeden ne zaman bozdurmaları gerektiğinin hesabı içinde. Peki, 23 Haziran 2023 dolar ne kadar? Güncel dolar kuru gelişmeleri nasıl? İşte ayrıntılar... 

FAİZ KARARI DOLARI ANINDA VURDU 

Dün Merkez Bankası’nın faiz kararında arttırıma gitmesiyle beraber dolar kuru anında etkisini hissetti. Son kapanışını 25,0638 ile yapan dolar yüzde 0,97 oranında değer artışı gösterdi. Bugün ise doların TL karşılığı alışta 25,0110 olurken, satışta 25,1166 olarak ekranlardan izleniyor.  

23 haziran 2023 dolar ne kadar

Dolardan olumsuz etkilenenler kadar yatırım yapanlar da bu durum karşısında şaşkın. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararından sonra dolarda iyileşme, enflasyona karşı bir tedbir beklenirken tüm piyasalarda yükseliş görüldü. Dolardaki artan ivme, aynı şekilde kendisini Euro içinde gösterdi.  

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

EURO REKORUNUN REKORUNU KIRIYOR 

Euro her geçen gün gösterdiği artışla yeni bir rekor kırıyor. Rusya ve Ukrayna arasında süren savaştan etkilenen Euro, TL’nin yaşadığı değer kaybıyla beraber büyük bir yükseliş sergilemeye başladı. Dolarda görülen hızlı artış aynı zamanda Euro’yu da etkiledi. Son kapanışı yüzde 0,80 değer artışıyla yapan Euro 27,3760 ile günü kapattı. 23 Haziran, bugün ise TL karşılığı alışta 27,3211 iken, satışta 27,4309 olarak görüldü. 

altın euro dolar

FAİZ ARTTIRIMI ALTINA DA İVME KAZANDIRDI 

Tüm piyasalarda Türk Lirası değer kaybı izlenirken altın fiyatları da tavana doğru hareket ediyor. Kısa süreli bir düşüş gören altın son kapanışını gram bazında 0,95 artış ile 1.531,02 TL’den yapmıştı. 23 Haziran 2023 güncel gram altın fiyatı ise alışta 1.545,33 TL iken, satışta 1.545,64 TL olarak bugün izleniyor.