29.08.2016 16:01

Galaxy Note 7 ve Galaxy S7 Edge Karşılaştırması

Samsung'un yeni Note serisi cihazı Galaxy Note 7 ile Galaxy S7 Edge modelini karşılaştırıyoruz! Kazanan Galaxy Note 7 mi yoksa Galaxy S7 Edge mi olacak?

galaxy note 7, galaxy s7 edge, karşılaştırma

Samsung’un Note serisi yeni cihazı Galaxy Note 7 ile son amiral gemisi S7’nin Galaxy S7 Edge modelini birçok yönden detaylı olarak karşılaştırıyoruz. Edge kenarları ile epey iyi iş çıkaran bu telefonların savaşında kazanan kim olacak?

Büyük ekran sevenler için Galaxy Note 7‘nin bu savaşın kazanan tarafı olduğunu söylememiz lazım. Eğer büyük ekranlı Galaxy Note 7 ile standart akıllı telefon boyutlarındaki Galaxy S7 Edge arasındaki teknik detaylar dışında kullanım rahatlığı ve kullanıcı deneyimi farkına önem verenlerdenseniz bu inceleme sizin için.

Galaxy S7 Edge ve Galaxy S7 Edge Kıyaslaması

Ekran

Samsung’un yeni phablet modeli Galaxy Note 7, phablet bir model olması itibariyle 5.5 inç ekran boyutuna sahip olan Galaxy S7 Edge‘e 5.7 inç ekran boyutu ile karşılık veriyor.

galaxy s7 edge ekranHer iki cihazda 1440×2560 çözünürlüğünde Quad HD ekrana sahip. Galaxy Note 7 daha büyük bir cihaz olması sebebiyle inç başına düşen piksel sayısı Galaxy S7 Edge modeline kıyasla daha düşük. Basitçe özetlemek gerekirse Galaxy S7 Edge daha keskin bir görüntü sunuyor. Fakat bu fark Quad HD çözünürlüğe sahip telefonlarda fark edilemeyecek kadar küçük.

Ekran teknolojisi bakımından her iki cihazda da gün ışığında çok iyi performans sunan Super AMOLED ekrana yer veriliyor. Super AMOLED ekranlar IPS ekranlara kıyasla renkleri biraz daha mavi gösteriyor. Bu nedenle renk doğruluğu konusunda her iki cihazda da aynı teknoloji kullanıldığından aralarında herhangi bir fark yok.

Kamera

galaxy note 7 kameraKamera konusunda her iki cihaz da hem gece hem de gündüz başarılı performans sunuyor. Fakat yine de cihazların çekim kalitesi arasında ufak tefek farklar mevcut. Fakat bu farklar hangi cihazı seçeceğiniz konusundaki kararınızı etkileyemeyecek kadar küçük detaylar. Bu nedenle kamera konusunda hem Galaxy Note 7 hem de Galaxy S7 Edge çok çok başarılı cihazlar.

Teknik detayları merak edenler için her iki cihazda da 12 MP, 2160p Ultra HD 4K video kaydı yapabilen bir kameranın yer aldığını belirtelim.

Teknik Detaylar

Galaxy Note 7‘nin Galaxy S7 Edge‘den farklarına geçmeden önce her iki cihazın arasındaki ortak teknik özelliklerden bahsetmek istiyoruz.

RAM konusunda her iki cihazda da 4 GB RAM’e yer verilmiş. Aynı şekilde her iki cihaz da 2.3 Ghz saat hızında çalışan 8 çekirdek işlemci ile geliyor.

İşletim sistemi konusunda her iki cihazda güncel Android 6.0.1 Marshmallow ile geliyor ve ikisi de ilerleyen zamanlarda Android 7.0 Nougat güncellemesi alacak cihazlar arasında.

Batarya konusunda Galaxy Note 7, Galaxy S7 Edge‘in 100 mAh fark ile bir adım gerisinde kalıyor. Galaxy Note 7‘de 3500 mAh batarya yer alırken, Galaxy S7 Edge‘e bu sayı 100 mAh yükselerek 3600 mAh olarak karşımıza çıkıyor.

İki cihaz arasındaki en büyük teknik değişim ise giriş çıkış portu olsa gerek. Galaxy S7 Edge modelinde Micro-USB portuna yer verilirken Galaxy Note 7‘de bu port USB Type-C olarak geliyor.

Söz sırası depolamadan söz etmeye gelince Galaxy Note 7, rakibine 32 GB fark atıyor. Galaxy Note 7, 64 GB depolama ile 32 GB depolama ile gelen Galaxy S7 Edge‘in önüne geçiyor. 4K video kaydı yapabilen bir cihazda 64 GB depolama daha mantıklı görünüyor. Bu nedenle Samsung, Galaxy Note 7 ile önceki cihazlarında yaptığı birçok hatayı düzeltiyor.

Ağırlıktan söz etmek gerekirse Galaxy Note 7, 169 gram ile rakibi Galaxy S7 Edge‘in 157 gram ağırlığına göre çok daha ağır. Aslında Galaxy Note 7 büyük bir telefon için oldukça hafif. Özellikle büyük telefonların hafif olması kullanımı oldukça kolaylaştırıyor ve Galaxy Note 7 kavisli kenarları ile birlikte kullanımı gerçekten rahat bir cihaz.

Fiyat

galaxy note 7 fiyatFiyat konusunda Galaxy Note 7‘nin yeni bir telefon olması sebebiyle uzaktan kardeşi Galaxy S7 Edge‘i yenmesi mümkün değil.

Galaxy Note 7, piyasada 3.400 TL’ye bulunabiliyor iken Galaxy S7 Edge ise 2.500 TL fiyatı ile çok daha uygun fiyattan satılıyor.

Kategoriler: Karşılaştırma