02.08.2016 22:08

Galaxy Note 7 ve iPhone 6s Karşılaştırması

Bugün tanıtılan Galaxy Note 7'nin rakiplerinden biri olan iPhone 6s ile karşılaştırmasını sizler için yaptık. İşte Galaxy Note 7 ve iPhone 6s karşılaştırması!

Samsung, bugün New York’ta Türkiye saati ile saat 18’de düzenlediği tanıtım etkinliğinde uzun süredir sızıntılarla gündeme gelen ve yeni amiral gemi modeli olan Galaxy Note 7’yi tanıttı. Galaxy Note 7‘nin Apple cephesindeki mevcut rakiplerinden biri de iPhone 6s olarak görülüyor. Peki Galaxy Note 7 ve iPhone 6s’in özelliklerini karşılaştırdığımızda karşımıza neler çıkacak?

Galaxy Note 7 ve iPhone 6s Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy Note 7; 4 GB RAM, 12 megapiksel Dual-Pixel Autofocus, OIS ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip arka kamera, 5 megapiksel f/1.7 diyafram açıklığına sahip ön kamera, 8 çekirdekli Exynos 8890 işlemci, 5.7 inç boyutunda 2K çözünürlüğüne sahip Corning Gorilla Glass 5 korumalı ekran, 64 GB dahili depolama(256 GB’a kadar microSD kart ile yükseltilebilir) Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemi ve 3500 mAh pil kapasitesiyle 19 Ağustos’ta satışa sunulacak.

Galaxy Note 7’nin rakibi iPhone 6s ise, 2 GB RAM, 12 megapiksel f/2.2 diyafram açıklığında arka kamera, 5 megapiksel f/2.2 diyafram açıklığında FaceTime(Ön) Kamera, 16/64/128 GB depolama seçenekleri, 4.7 inç 750×1334 piksel çözünürlüğünde   ekran, 1.84 GHz çift çekirdekli Apple A9 işlemci, 1715 mAh kapasiteli pil ve Apple‘ın kendi işletmi iOS 9 ile birlikte piyasada mevcut durumda bulunuyor.

Karşılaştırma Sonuçları

Galaxy Note 7 ve iPhone 6s karşılaştırması için fiziksel olarak karşılaştırma yapmaksızın kağıt üzerindeki teknik özellikleri genel olarak yorumlamak gerekirse şunları sıralayabiliriz:

  • Galaxy Note 7 kamera konusunda iPhone 6s’e ciddi derecede fark atıyor. Galaxy Note 7 diyafram açıklığı ve Dual-Pixel Autofocus ve OIS desteğiyle iPhone 6s’i geride bırakıyor.
  • Galaxy Note 7 RAM’i ile de iPhone 6s’i ikiye katlıyor. Ancak RAM kullanımı konusunda iPhone 6s’in sahip olduğu iOS işletim sisteminin daha cimri davrandığını da düşünürsek bu konuda fiziksel bir karşılaştırma yaparak sonucu varmak daha sağlıklı olacaktır.
  • Galaxy Note 7’yi öne çıkaran diğer bir nokta ise işlemcisi oldu. 8 çekirdekli Exynos 8890, iPhone 6s’in çift çekirdekli A9 işlemcisinin önüne geçiyor.
  • Galaxy Note 7 ile birlikte gelecek olan Iris tarama özelliği ise henüz iPhone serilerinde kullanılmıyor. Bu da iPhone 6s’i bir tık geride bırakıyor. Ancak iPhone 6s’in geçen sene tanıtılan bir telefon olduğunu da bu noktada hatırlatmakta fayda var. Galaxy Note 7’nin gerçek rakibi Apple’ın bu sene tanıtacağı yeni iPhone modeli olacaktır.
  • iPhone 6s’in Galaxy Note 7’ye karşı üstünlük sağladığı nokta ise iOS işletim sistemi oluyor. iOS işletim sistemi kararlılığı ile diğer Android telefonları geride bırakabiliyor.
  • Galaxy Note 7, ekranıyla da iPhone 6s’in önüne geçiyor. Galaxy Note 7, iPhone 6s ile birlikte gelen 750×1334 piksel çözünürlüğe karşın, 2K ekran çözünürlüğü sunuyor.
  • Corning Gorilla 5 teknolojisi de Galaxy Note 7 ile birlikte ilk kez kullanılacak bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji ile birlikte cihazların ekranları artık daha da dayanıklı bir yapıya kavuşacaklar.
  • Uzun pil ömrü isteyen kullanıcılar için de doğru tercih Galaxy Note 7 olacaktır. Galaxy Note 7’de kullanılan 3500 mAh kapasiteli pil, iPhone 6s ile birlikte gelen 1715 mAh pil karşısında ezici bir üstünlük sağlıyor.

Galaxy Note 7 ve iPhone 6s karşılaştırmasında Galaxy Note 7’nin öne çıktığını görüyoruz. Ancak iPhone 6s’in geçen sene Eylül ayında tanıtılan bir telefon olduğunu da unutmamak lazım. Cihazlar arasında neredeyse 1 yıl gibi bir teknoloji farkı var. Bunun yanı sıra iPhone 6s kağıt üzerinde yazan özellikler ile karşılaştırıldığında her ne kadar öne çıkmıyor olsa da fiziksel olarak karşılaştırma yapıldığında iPhone 6s’in sahip olduğu iOS işletim sistemi ile birlikte Galaxy Note 7’ye hız ve kararlılık noktasında fark atması da olası bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.