Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok fazla kalemde ödeme yapılmakta. Devletin sağladığı bu destek ödemelerinden dar gelirli faydalanmakta. Düzenli ya da tek seferlik yapılan ödemelerden sadece biri olan Aile Destek Programı Kapsamında yer alan hanedeki birey sayısına göre miktarı belirlenen destek ödemesi hesaplara yatırıldı. 

Her ay düzenli olarak belirlenen tarihlerde hesaplara aktarılan Aile Destek Programı ödemelerinin bayramdan önce hesaplara aktarılacağı açıklanmıştı. Hanede bulunan kişi sayısı ve kişi başına düşen maaşa göre tutarı belirlenen ve 850 - 1250 TL arasında ödemesi yapılan Aile Destek Programı ödemeleri yattı mı sorusu Haziran ayının başından beri araştırılıyor. Aylık olarak ödenen destek ödemesi ile alakalı Aile Bakanlığı resmi internet sitesinde ve sosyal medya hesabından açıklama yapıyor. Aile Destek Programı ödemeleri ile alakalı geçtiğimiz gün bakanlık tarafından son dakika duyurusu yapılmış olup, ödemelerin hesaplara aktarıldığı belirtilmiş bulunmaktadır. 

Bakan Miktarları Açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş tarafından yapılan açıklama da ödenen destek tutarları açıklandı. 

450 TL ve altı olanlar = 1.250 TL

450 TL üzeri – 911,15 TL ve altı olanlar = 1.100 TL

911,15 TL üzeri – 1372,30 TL ve altı olanlar = 950 TL

1372,30 TL üzeri – 1833,45 TL’den az olanlar = 850 TL

Bakanlıktan Açıklama 'Hesaplarınızı Kontrol Edin'

Aile Destek Programı ödemeleri ile alakalı olarak Aile Bakanı Göktaş tarafından yapılan açıklama da "850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir."  denildi. 

Gerek e-Devlet üzerinden gerekse de PTT üzerinden hesaplarınızı kontrol etmeniz gerekliliği açıklandı. 

Destek ödemesi Alma Şartları

Başvuran kişinin, cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde ödemeyi almaya hak kazanamayacağı belirlenmiştir. Türk vatandaşı olan, mavi kart sahibi olmayan, Türkiye'de ikamet eden, dar gelirli kapsamında değerlendirilip onay alan ,18 yaşından büyük herkes destek programından faydalanabilmektedir.