İstanbul'un bir çok ilçesinde sivrisinek şikayetlerine belediyeler yetersiz kaldı. Peki ama sivrisinek işgali neden arttı? 

İstanbul'un çeşitli ilçelerinden sivrisinek yoğunlukları cep telefonlarına kaydedildi. Sosyal medyaya düşen görüntülerde sivrisinekler adeta işgal etmiş durumda. Belediyeler ise şikayetle yetişemiyor. Çevre illerden ise sinek salgınına dair şikayetler geldiği görüldü.

Geçtiğimiz gün Avcılar’da sivrisinek salgını cep telefonu kameralarına yansıdı. Mahalle sakinlerinin cep telefonlarının kamerasına çektiği görüntüler sosyal medyada gündem olurken, yetkililerden yardım istendi. Uzmanlar ise salgına karşı uyardı!

UZMANLAR UYARDI: TEHLİKELİ

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekayi Kutlubay ise yaşanan bu sivrisinek salgınına karşı uyarılarda bulundu. Kutlubey, sivrisinek ısırığının ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Kutlubey sivrisinek ısırığı sonrası hastaneye başvurularının sayılarının bu sene daha erken başladığını ve arttığını söyledi. Kutlubay, "Sivrisibnek ısırıklarında çok nadir olarak anafilaktoid dediğimiz reaksiyonları görebiliriz. Bu korktuğumuz bir reaksiyondur. Solunumun durması, dilin şişmesiyle nefesin kesilmesi, tansiyon düşmesi, bayılma gibi etkileri vardır." dedi.

İBB ise gelen şikayetleri değerlendirdiklerini ve sivrisinekle mücadelede 182 ekip ve 611 personelin görev yaptığını açıkladı.

Avcılar'da mahalle sakinleri mahalledeki deredeki pislikler ve çöplerin zamanında toplanmaması nedeniyle sivrisineklerin çoğaldığını iddia etti. Mahalle sakinleri çocukların sivrisinek ısırıklarından hasta olduklarını söyledi.