Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu! Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu!

Kiracılar için kötü haber geldi. Son zamanlarda özellikle artan kiralardaki orantısızlık nedeniyle ev sahipleri ile kiracıların arası açılırken şimdi gündemde “1 yıllık kiracı evden çıkarılabilir mi?” sorusu gündemde. 1 yıllık imzalanan sözleşmenin sona ermesi halinde ev sahibinin kiracıyı evden çıkarıp çıkaramayacağı merak ediliyor. Peki, ev sahibi kiracıyı hangi şartlarda evden çıkarabilir? Kiracı hangi şartlarda evden çıkmak zorundadır? Kiracı tahliye sebepleri nelerdir? İşte detaylar... 

KİRACI EVDEN ZORLA ÇIKARILAMAZ 

Vatandaşların ev sahibi olsun, kiracı olsun en çok aradığı “Kontrat bitince kiracı evden çıkarılabilir mi?” konusu. Ev sahibinin kiracıyı sözleşmenin bitmesiyle beraber evden çıkarması pek mümkün değildir. Zorla kiracı çıkarılamadığı gibi kirasını ödememesi halinde çıkarılabilmektedir. Bu gibi bir durumda da ev sahibinin kiracı adına kiranın ödenmemesine dair dava açması gerekmektedir. Bunun akabinde kira borcunun tahsil edilmesi adına ihtar iletilmektedir.  

kiracı nasıl zorla çıkarılır

Gönderilen ihtar süresi 30 gündür. Bu süre zarfında ödemenin gerçekleşmemesi durumunda icra mahkemesi yolu izlenir. Ardından kiranın tahliyesine karar verilir.  

KİRACIYI EVDEN ZORLA ÇIKARMA SEBEPLERİ 

Ev sahibinin kiracıyı evden zorla çıkarması gibi bir durum için bazı şartlar söz konusudur. Bunlardan birisinin yapılması halinde ev sahibi kiracıyı evden çıkarabilmektedir. İşte o sebepler... 

kiracıyı tahliye sebepleri

Kiracının evden çıkarılabilmesi için daha önceden 2 kere ihtar almış olması gerekir. Esaslı yıkım, tamir, tadilat durumu söz konusu ise çıkarılabilmektedir. Oturulan dairede uyuşturucu kullanılması, fuhuş ve kumar gibi durumların olması da kiracıyı tahliye etme sebepleri arasında yer almaktadır. Buna ek olarak evin sahibinin değişmesi halinde ihtarname gönderilerek evden çıkması için 1 ay süre verilmektedir. Kira sözleşmesinin tarihinin belirsiz olması halinde ise 10 yıldan uzun süredir oturan kiracıa 3 ay önce ihtarname gönderilerek tahliyesi istenmektedir.