Kuzey Kore neredeyse tamamen dış dünyaya kapalı yapısı nedeniyle insan haklarının ve özgürlüğün tam olarak sağlanamadığı bir ülke olarak dikkat çekiyor. Vatandaşlarına getirdiği kısıtlamalar nedeniyle hemen her ülke tarafından sert bir biçimde eleştirilen Kuzey Kore'de internet erişimi de uzun yıllardır devlet tarafından katı kurallarla sınırlandırılıyor. Kuzey Koreliler sadece hükümetin izin verdiği Kuzey Kore merkezli internet sitelerine erişim sağlayabiliyor. Bu internet sitelerine Kuzey Kore dışında hiçbir ülkeden giriş yapılamıyor.

Kuzey Kore'deki Web Siteleri İfşa Oldu!

Kuzey Koreliler dışında kimsenin hakkında bir şey bilmediği Kore merkezli internet sitelerine geçtiğimiz gün sistemden kaynaklanan bir hata nedeniyle tüm dünyadan erişim sağlandı. Kuzey Kore serverında yaşanan sistem hatası kısa süre içerisinde çözümlense de internet siteleri tüm dünyadan milyonlarca kişiye ifşa oldu.

Sadece 28 Web Sitesi Kullanılabiliyor!

Sistemden kaynaklanan bir hata nedeniyle kısa süre tüm dünyadan erişim sağlanabilen Kuzey Kore internetinde sadece 28 web sitesinin bulunduğu ortaya çıktı. Sadece Kuzey Kore'den erişim sağlanabilen bu internet siteleri arasında Facebook benzeri bir sosyal paylaşım sitesi de yer alıyor.