Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklu aileler için sağlanan destek ödemelerinden birisi olan SED, çocukların ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesi adına gerçekleştiriliyor. SED (Sosyal Ekonomik Destek) paketi kapsamında gerçekleştirilen ödemelere dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş açıklamasında Temmuz 2023’te sosyal yardım ödemelerinin zamlandığını belirtti. Peki, kimler SED ödemesi alabilir? SED şartları neler? Temmuz 2023 SED ödemesi ne kadar oldu? SED ödemesi için başvuru nasıl yapılır? 

SED BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

SED sosyal yardım başvurusu için elektronik ortamdan işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için en hızlı şekilde e-Devlet sisteminden müracaatlar sağlanmaktadır. Ayrıca ikamet edilen adrese en yakın Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile İl Müdürlüklerine giderek de başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Başvuruların onaylanması halinde SED ödemeleri PTT ya da Ziraat Bankası şubelerinden çekilebilmektedir. 

sed destek ödemesi şartları başvuru

KİMLER SED ÖDEMESİ ALABİLİR? 

SED ödemesi almak için mevcut asgari ücretin üçte biri oranında bir gelir seviyesine sahip olunmalıdır, bunun üstünde gelir seviyesi olan haneler yararlanamamaktadır. Ayrıca herhangi bir tapu sahibi olunmaması gerekir. Sosyal güvencesi olan kişilere sağlanmamaktadır. Okuyan ya da m eslek edinme sürecinde olan çocuklar için ödeme sağlanmaktadır. Yapılan incelemede sosyal hizmet uzmanı SED ödemesine ihtiyaç olduğunu tespit etmelidir.  

sed destek ödemeleri ne kadar temmuz 2023

TEMMUZ 2023 SED ÖDEMELERİ NE KADAR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yaptığı açıklama doğrultusunda Temmuz maaş zamlarının gerçekleşmesi ile sosyal yardımlara da zamlar geliyor. Buna göre SED ödemeleri ortalama 2 bin 337 TL’den 3 bin 38 TL’ye yükseliyor. Ayrıca 3 bin 644 TL olan çocuk başına koruyucu aile ödemesi 4 bin 853 TL oluyor.