Asgari ücret yüzde 34 oranında bir zamla 11 bin 402 TL oldu. Vatandaşlar bu zamla birlikte biraz olsun rahat nefes alacaklarını düşünürken beklendiği gibi olmadı. Doların yükselişi asgari ücrete şimdiden değer kaybı yaşatırken yavaş yavaş hayatın çeşitli alanına gelen zamlar da maaşları eritmeye başladı. Peki, kira kontrolü ne zaman gerçekleşecek? Ev sahiplerine hapis ve para cezası ne zaman başlıyor? Haziran – Temmuz 2023 kira zammı oranı ne kadar? Yüzde 25 kira zammı devam ediyor mu? 

Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi

KİRA ZAMMI NE KADAR YAPILACAK? 

Geçtiğimiz sene Haziran ayından başlayarak kiralara maksimum yüzde 25 oranında zam gerçekleştirilebileceği açıklanmıştı. Ancak bunun bir yaptırımı olmadığı ve alt metni doldurulmadığı için kiracılar mecburen ev sahipleriyle sorun yaşamamak adına gelen zamları kabul etti. Şimdiyse çok daha sert yaptırımların olması gündemde.  

KİRA ZAMMI YÜZDED 25 2023 - 2024

1 Temmuz 2023 itibariyle kira zammında maksimum yüzde 25 sınırı bitiyor ve vatandaşların en fazla merak ettiği konu kiralara yüzde kaç oranında zam gerçekleştirilebileceği. Asgari ücretin 11 bin 402 TL olması başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde tek geliri asgari ücret olan vatandaşlar için bir anlam ifade etmedi. Maaşlar yine geldiği gibi kiralara gitmeye devam ediyor.  

YÜZDE 25 DEVAM EDECEK 

Maaşlar ilk olarak zamlı şekilde Ağustos ayında yatacak. Ancak büyük şehirlerde asgari ücretli vatandaşların bulabileceği en uygun ev fiyatı zaten ortalama 2+1 bir ev üzerinden 10 bin TL. Faturalar, gıda ve benzeri temel ihtiyaçlar olmadan zaten vatandaşlar maddi olarak yetersiz kalıyor. Bu da kiralar için ciddi önlemleri zorunlu tutuyor.  

KİRA ZAMLARI NE KADAR YAPILABİLİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kiralara 2 Temmuz 2023 tahinden itibaren geçerli olacak şekilde 1 sene daha uzatmalı olarak zam oranının maksimum yüzde 25 olacağını belirtti. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’ta Kurban Bayramı’nın ardından torba yasada düzenlemeler için kira artışına dair maddelerin ekleneceğini belirtti. Bilindiği üzere ev sahibinin haksız durumlardaki hareketleri para cezası ya da hapis cezası şeklinde de sonuçlanacak.