Efsane Serinin Oyunu 33 TL'ye Düştü! Oyuncular Tarafından Kapış Kapış Alınıyor! Efsane Serinin Oyunu 33 TL'ye Düştü! Oyuncular Tarafından Kapış Kapış Alınıyor!

Asgari ücret zammı sonrasında gözler memur zammı ve emekli zammı açıklamasına odaklanmış olarak bekleniyor. Temmuz ayı ara zam konuşmaları, açıklamaları ve yorumları ile geçeceğe benziyor. Asgari ücrete yapılan 34'lük zam sonrasında en düşük memur maaşının 22 bin TL olması planlanırken, en düşük emekli maaşına da yüzde 35 40 zam yapılması planlanıyor. Memur kesime yapılacak olan zam oranının bayağı hoşa gidecek bir meblağda olması bekleniyor. Bu kapsamda en önemli mesleklerde ilk sırada olan öğretmen maaşları merak ediliyor. Peki öğretmenlere para içinde yüzdürecek zam oranı ne olacak? Öğretmen maaşları ne kadar olacak? 

2023 yılı Ocak ayında yapılan zam sonrasında her Temmuz ayı ara zam tarihi olarak belirlenirken, ilk iki çeyrek enflasyon oranları bu zamların açıklanmasında belirleyici kuram olarak takip ediliyor. 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında en düşük emekli maaşı açıklaması merakla onayı beklerken, bu kapsamda öğretmen maaşlarının ne kadar olacağı merak ediliyor. Meslek gruplarına göre olası zam açıklamaları uzmanlar tarafından takip ediliyor. Yapılan hesaplamalara göre maaşlar 5 Temmuz'dan önce şekilleniyor. 

Öğretmen Maaşları Tablosu

Memurlara verilecek olan seyyanen zam ve oransal zam hesaplamaları sonrasında ceplere iyi gelecek şekilde maaşların zamlanması bekleniyor. Özellikle de eğitim camiasının hoşuna gidecek olan zam haberleri merak ediliyor. Uzman isimlerin hesaplamalarında göre öğretmen maaşlarındaki şekillenme hiç de azımsanmayacak bir miktarda olacak. 14,700 TL maaş alan bir öğretmenin maaşı 27,000 TL civarında olacak. Baş öğretmen maaşı 35,000 TL'ye kadar çıkacak iken uzman öğretmen maaşları ise 31,000 TL civarından seyredecek. 

Enflasyon 5 Temmuz'da Açıklanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan bilgilere göre en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı ve bu haberin de 5 Temmuz'da açıklanacağı ön görülüyor. Enflasyon farkının açıklanması sonrasında artı refah payının da eklenmesi ile zam oranının yüzde 45'e ulaşması bekleniyor. 

Memur Maaş Zammı Yüzde 74

En düşük memur maaşı zam öncesinde 12,632 TL olarak ödenmekte. Geçtiğimiz aylarda açıklaması yapılan en düşük memur maaşının 22.000 TL onay alması durumunda zam oranı yüzde 74'e ulaşacak. Haziran ayı enflasyon verileri 5 Temmuz'da saat 10.00'da açıklanacak.