Milyonlarca memur ve memur emeklisi vatandaş asgari ücretin ardından kendi maaşlarının netleşmesini bekliyor. Konuyla ilgili ise SGK Uzmanı İsa Karakaş açıklama yaptı. Açıklamalarında “Memur maaşları en az 22 bin TL belirlendi. Bunu baz alınca memur emeklisi maaşları hesaplamalara göre en az 15 bin 320 TL’den başlayacak” ifadelerine yer verdi.  

Asgari ücret Bakan Vedat Işıkhan tarafından 20 Haziran tarihinde açıklandı. Yüzde 34 zam ile asgari ücretin net rakamı 11 bin 402 TL oldu. Memur ve memur emeklileri de kendilerine yapılacak zam konusunun artık netleşmesini bekliyor. Muhtemel şekilde çalışmaları süren memur ve memur emeklisi maaşları Kurban Bayramı dönüşünde net olarak açıklanacak. Ancak şu an sınırları netleşti.  

memur ve memur emeklisi maaşları tek tek

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MEMURLARA AÇIKLAMA 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada memurlara son olarak şunları aktardı: 

“Torba yasa ile amacımız bütün paydaşların memnun olacağı bir netice elde etmek.” 

Bu doğrultuda yapılacak zam çalışmaları Hazine ve Maliye Bakanı ile işbirliği içinde yürütülürken maaşlar son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en az memur maaşı olan 22 bin TL üzerinden hesaplanıyor. Konuyla ilgili detay bilgileri vatandaşlara SGK Başuzmanı İsa Karakaş verdi. 

POLİS VE HEMŞİRE MAAŞLARI EN AZ NE KADAR OLACAK? 

İsa Karakaş, en az memur maaşının yüzde 94 artışla 22 bin TL’ye çekildiğini belirtti. Buna göre ise diğer çalışanlar için derece/kademe olarak görevden göreve maaşların belirleneceğini açıkladı. Derecelere ve mesleki kariyere göre belirlenecek olan maaşlarla ilgili verdiği örnekte bekçi maaşının şu an 15 bin 170 TL olduğunu ve en düşük memur maaşının 22 bin TL olması halinde 27 bin 579 TL’ye yükseleceğini açıkladı.  

polis hemşire bekçi maaşları temmuz 2023

İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

Hemşirelerin maaşlarının şu an 16 bin 900 TL olduğunu ve yaklaşık 30 bin TL’yi bulacağını belirtti. En son verdiği örnekte en düşük polis maaşının ise 19 bin 130 TL’den 33 bin TL’ye çıkacağını belirtti. 

EMEKLİ EN AZ 15.320 TL ALACAK 

Şu an memur emeklisinin en az 7 bin 901 TL aldığını belirten Karakaş, memur emeklisi maaşlarının da en düşük memur maaşlarına oranlandığında 15 bin 320 TL olması gerektiğini açıkladı. Bunda da memurlarda olduğu şekilde unvan ve kademenin etkili olarak artış yapılacağını söyledi.