11.06.2016 00:15

Milli Tren 2018 Yılında Hazır Olacak

Türkiye’nin teknoloji ve sanayi yatırımları Milli kelimesi ile buluşmaya devam ediyor. Yüksek Hızlı Milli Tren 2018 Yılında raylarda olacak.

Türkiye Sivil Havacılık, Savunma Sanayi, Teknoloji ve Bilim için yatırım yapmaya yeni projeler üretmeye devam ediyor. Bu projeler kapsamında yer alanlardan biride Yüksek Hızlı Milli Tren. Bugün proje hakkında detaylı bilgiler gelmeye başladı, saatte 350 Km hız ile yol alabilecek olan Yüksek Hızlı Milli Tren hakkında gündemi gelin beraber inceleyelim.

Yüksek Hızlı Milli Trende Son Durum Nedir?

Yüksek Hızlı Milli Tren hakkında açıklamalarda bulunan yetkililer, Demiryolları için hazırlanan projeler arasında en kritik öneme sahip olanın Milli Tren projesi olduğunu belirterek, projenin endüstriyel mühendislik çalışmalarında sona doğru gelindiğini ifade ettiler. Yüksek Hızlı Milli Trenin tamamlanması için öngörülen zaman ise 2018 yılının ilk çeyreği. Projenin esas mimarları olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş (Tülomşaş), İstanbul Teknik Üniversitesi ve Aselsan’a toplamda 153 farklı özel sektör şirketleri çözüm ortaklığı noktasında konsorsiyum oluşturacak. Gerçekleşecek bu proje ile birlikte Türkiye ekonomisinin 2.5 milyar dolar kazanç elde edileceğini belirtilirken, Milli Trenin tüm dünyada bulunan trenlerden daha üst donanım ve teknolojiye sahip olacağının altı da TUBİTAK tarafından çizildi.