Günümüz eğitim sisteminin temel aktörleri olan öğretmenler maaş zamları konusunda son zamanlarda en çok gündemde yer alan mesleklerden oldu. Bu bağlamda yapılan bütün açıklamalar binlerce öğretmen tarafından merakla takip edilmektedir. Öğretmenlerin dikkat etmesi gereken işlemin detayları merak konusu oldu. 

Öğretmenler Dikkat!

Genel olarak yılda iki sefer olacak şekilde ocak ve temmuz aylarında memur ve emekli maaşlarına zam yapılmaktadır. Yapılacak zam oranı son altı ayın enflasyon verilerinden elde edilen enflasyon farkı ve refah payının eklenmesi ile netlik kazanmaktadır. Bu bağlamda her ay Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri önem arz etmektedir. Dolayısı ile 3 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak haziran ayı enflasyon verileri merakla beklenmektedir. Açıklanacak enflasyon rakamları ile birlikte memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranının netleşeceğini ifade edebiliriz. 

Geçtiğimiz ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına başlangıçta yüzde yirmi beş oranında zam yapılacağını açıklamasının bir gün sonrasında bu oranı yüzde otuza çıkardığını açıklamıştı. Ancak hem küresel hem de yurt içi piyasalarda devam eden yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin devam etmesinden kaynaklı maaş konusunda en çok gündemde yer alan meslek gruplarından bir tanesi de öğretmenler oldu. artan enflasyon rakamları karşısında maaşlarının yetersiz olduğunu ve ekstra zam isteyen gruplardan bir tanesi olan öğretmenler gündemde yer almaya devam ediyor. 

Bunu Yapmayan Öğretmenin Ücreti Geç Yatacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmalarını yürütürken en düşük memur maaşının 22.000 TL olacağını belirtmişti. Yapılan bu açıklamanın ardından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın 28 Mayıs 2023 tarihinde yeniden kazanmasının ardından gözler memur maaşlarına yapılacak zamma çevirdi. Bu bağlamda öğretmenler de maaşlarının ne kadar olacağını en çok merak eden meslek grupları arasında yer aldı. 

Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu! Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu!

Eğitim camiasının olmazsa olmazları olan öğretmenlerin daha verimli bir şekilde çalışabilmesi için kendi ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılaması gerekmektedir. Ancak maalesef ki hem ülkemizde de hem de küresel piyasalarda devam eden yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin devam etmesinden kaynaklı TL’ nin değer kaybetmesi ile bu ihtiyaçların karşılanması biraz daha güçleşmektedir. Bu bağlamda maaşlarına zam talebinde bulunan gruplardan bir tanesinin öğretmenler olduğunu ifade edebiliriz. 

Öğretmenler ilgilendirecek bir uyarı yapıldı. Yapılan uyarı kapsamında belirtilen tarihlerde gerçekleştirilemeyen işlemlerden kaynaklı öğretmenlerin ücretinin geç yatırılacağı ifade edildi. Bu bağlamda milyonlarca gencin girdiği Yükseköğrenim Kurumları Sınavda (YKS), binlerce öğretmenin salon başkanı, gözetmen ya da yedek gözetmen görev aldı. YKS iki oturum olacak şekilde gerçekleştirildi. Dolayısı ile binlerce öğrencinin girdiği sınavlarda binlerce öğretmenin de görev yaptığını ifade edebiliriz. Oturumlardan bir tanesi olan TYT 165 dakika süre ile 10:15’te başladı ve 13:00’ da bitti. Sınavda görev alan öğretmenler ise 8:45’ te okullarına gelerek 13:15 gibi işlemlerini bitirerek okuldan ayrıldıklarını ifade edebiliriz. 
ÖSYM tarafından sınavda görev alan öğretmenlere önemli bir hatırlatma yapıldı. Sınavda salon başkanı, gözetmen ve yedek gözetmen olarak görev alan öğretmenlerin iki iş günü içinde yani Salı gününe kadar GİS sisteminde yer alan değerlendirme formunun doldurulması istendi. Bu işlemin öneminde gelecek olursak belirtilen süre içerisinde değerlendirme formunun değerlendirilmemesi durumunda sınav ücretlerinin epey geç yatırılacağı belirtildi. Öte taraftan ÖSYM’ nin belirttiği tarihler içerisinde formu değerlendiren öğretmenlerin ise en geç Perşembe gününe kadar ücretleri hesaplarına yatırılacaktır.