Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi kişilere sosyal yardım ve destek ödemeleri aralıksız olarak devam ediyor. Aile Bakanlığı birçok dar gelirliye sağladığı nakit ödeme imkanlarının yanında iş arayanlara da İşe başlama yardımı veriyor. Aile Bakanlığı'nın sağladığı bu yardım özellikle işsizlikle mücadele açısından büyük önem taşıyor. İş arayan bireyler başvuru yapmaları durumunda bakanlıktan 4.500 TL'ye kadar nakit desteği alabiliyor.

İşe başlama yardımı almak için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından o şartlarda açıklandı. Kriterleri taşıyan kişiler başvuru yaparak ödeme alma hakkına sahip olacak. Ödemeleri ise PTT üzerinden T.C kimlik kartı ile yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın güncel ödeme duyuruları ve detaylar haberimizde…

pttden-o-kisilere-odeme-tckn-sonuna-gore-4500-tl-nakit-destegi-yatti-2

PTT ÜZERİNDEN 4.500 TL İŞE BAŞLAMA YARDIMI

Aile Bakanlığı, Sosyal Yardım ve destek programlarına 2023 yılında da aralıksız olarak devam ediyor. Bakanlık tarafından sunulan önemli destek paketlerinden biri de İşe başlama yardımı oldu. Yeni işe başlayanlar bakanlığa başvuru yaparak bu destekten faydalanabiliyor. Çalışanlar bu sayede maaş alana kadar rahat bir geçim sağlama fırsatına sahip oluyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan asgari ücretle birlikte İşe başlama yardımı miktarda arttı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yardımın miktarını belirlerken brüt asgari ücretin 1/3'üne bakıyor. Asgari ücret zammı öncesi bu miktar 3336 TL olurken yeni asgari ücretin açıklanması ile birlikte 4471 TL'ye yükseldi.

İşe başlamadan önce başvuru yapan vatandaşlara iş bulmaları durumunda verilen bu yardım aynı zamanda iş arayanları teşvik etmek amacıyla da büyük önem taşıyor. Aile Bakanlığı bu ödemeyi yaparken işsizlik problemini azaltmak ve vatandaşları istihdama teşvik etmek istiyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan İşe başlama yardımını almak için mutlaka iş arıyor olmak gerekiyor. Yani İŞKUR'da kayıtlı işsiz olma şartı aranıyor. Bu şartı taşıyanlar iş bulduktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına T.C kimlik kartı ile birlikte başvuru yaparak İşe başlama yardımı alabiliyor.