Aile Bakanlığı'ndan müjde üzerine müjde verilmeye devam ediyor. Dar gelirli, ihtiyaç sahibi bireyin hayat standartlarını yükseltmek ve refahını arttırmak amacıyla devletin Bakanlık aracılığı ile ödemesini sağladığı destek kalemleri gün gün artmaya devam ediyor. Özellikle de son zamanlarda asgari ücret ve emekli maaşının da açlık sınırının altında yer alması, devleti harekete geçirirken, bu kapsamda çok fazla sayıda destek ödemesi sağlanıyor. Yeni bir destek ödemesi de bayramda çekilmeye hazır bir şekilde hesaplarda bekliyor. Milyonlarca kişinin hayatını kolaylaştıran destek ödemelerini devlet sağlıyor. Aile geçimine katkıda bulunulabilmesi adına, bakanlık tarafından dar gelirli olarak kabul edilmesi gerekiyor. Çok fazla kalemde ödeme mevcut iken kimileri düzenli ya da tek seferlik olarak ödeniyor. Düzenli yardım ödemeleri vatandaşa maaş gibi destek olmayı sağlıyor. Çocuk yardımı, yaşlı yardımı, engelli yardımı, kadınlara yardım... gibi çok sayıda destek ödemesi bulunuyor. 

Engelli Maaşı Kaç Para Oldu

Bu ödemelerden biri de evde bakım maaşı adı altında düzenli olarak ödeniyor. 3337 TL olan evde bakım maaşı yıl başı itibari ile 4337 TL olarak ödenirken, bu düzenli ödemeden hayatını idame ettiremeyen engelli bireyler faydalanıyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemesi yapılan Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yer alan evde bakım aylığı ödemeleri ile alakalı gelişmeler ay ay hak sahibi tarafından merakla araştırılıyor. Evde Bakım aylığı alabilmek için ise Bakanlığı belirttiği şartları taşımak gerekiyor. 

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zam sonrasında evde bakım maaşı da zamlı ödenecek destekler arasında yer almaktadır. Temmuz ayından sonra evde bakım maaşı 5 bin 656 TL olarak ödenecektir.  Her ayın ayın 15'i ile 31'i arasında yatırılan engelli maaşı olarak da bilinen evde bakım maaşı, bayramdan önce hesaplara yatırılmış bulunmaktadır. Konu ile alakalı olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Göktaş; "Kurban Bayramı dolayısıyla Temmuz ayına ilişkin yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını bugün itibarıyla hesaplara yatırıyoruz" açıklamasını yapmış bulunmaktadır.

Engelli Aylığı Sorgulama

Engelli bireyin vasisi olan vatandaş, evde bakım maaşı ödemesinin yatıp yatmadığını öğrenmek için e-Devlet hesabından kontrol sağlayabilmektedir. E-devlet hesabına giriş yapılması akabinde arama kısmına Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazarak ilgili sorgulama sayfasına yönlenebilir ve ödemenin PTT hesabına aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilirsiniz.