İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle sosyal ve ekonomik destek arttı. Sosyal yardımlar zamlı yatacak. İşte zamlı sosyal yardım tarihleri ve detaylar...  Asgari ücret dün yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısından sonra açıklandı. Akabinde işsizlik ödeneceği, sosyal yardımlar ve benzeri birçok destek için de artış sağlanacağı biliniyor. Ülkemizde bir çok ihtiyaç sahibi aile için destek sağlayan devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden SED desteği de sunuyor. Bu program kapsamında çocuklu ailelere nakdi destek veriliyor.  SED yardımından faydalanan yüz binlerce aile asgari ücret zammının açıklanmasından sonra SED ödemelerinde de artış olup olmadığını merak ediyor. Peki, SED desteği ne kadar oldu? Kimler SED yardımı alabilir? Temmuz 2023 SED yardımı ne kadar yatacak? İşte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımı hakkında merak edilen detaylar... 

SED YARDIMI KİMLERE VERİLİR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi olan ailelere birçok noktada çeşitli yardımlar veriliyor. Bunlardan birisi de çocuklu ailelere destek olmak amacıyla sunulan SED yardımı. Buradaki amaç ise ekonomik problemler yaşayan ailelerin çocukları için sağlıklı, ihtiyaçlarının karşılandığı ve eğitim alabildikleri ortamın sağlanması. Böylelikle yapılan SED yardımı ile çocukların temel ihtiyaçları, eğitim ve sağlık gereksinimleri karşılanıyor. Türkiye’deki çocuklar için sağlanan SED programı ekonomik problemler yaşayan çocuklu ailelerin tümüne sağlanıyor. 

SED YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Çocuğu olan ve ekonomik anlamda problem yaşayan vatandaşlar için sağlanan SED yardımı başvurusu İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri ve e-Devlet aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Şahsi olarak dilekçe ile başvuru yapılmaktadır. Başvurularda hanenin maddi durumu ile birlikte ihtiyaç durumu incelenmektedir. Buna göre haneye ödeme sağlanmaktadır.  

SED YARDIM ÖDEMESİ ZAMLANACAK MI? 

Geçtiğimiz Ocak 2023 asgari ücret zammının yapılmasından sonra sosyal yardım ödemeleri için de artış sağlandı. Böylelikle vatandaşlar sosyal yardımlardan da zamlı şekilde faydalanabildi. 1 Temmuz 2023 itibariyle geçerli olacak yeni asgari ücret zammı için de bu sebeple sosyal yardımlarda artış bekleniyor. Ancak henüz resmi açıklama gelmedi.