Merkez Bankası’nın son anket sonuçları ile birlikte maaş hesaplamaları tekrar yapıldı. Buna göre enflasyon verilerinin ana belirleyen olduğu Temmuz ara zammında net yüzde miktarı yükselecek. Asgari ücrete yapılan yüzde 34 zam dikkate alındığında emekli ve memur maaşları merak ediliyor. Peki, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar oldu? Temmuz ara zammı memur ve memur emeklisi maaşları ne kadar? 

Maaş zamlarında artık kıyıya gelinmiş durumdayken vatandaşlar bir an önce sonuçları öğrenmek istiyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre yapılacak zamlar netleşti. Asgari ücret yüzde 34 zam ile 11 bin 402 TL olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük memur maaşı için net 22 bin TL olacak demişti. Peki, emekli maaşları ne kadar? İşte emekli maaşlarında en güncel hesaplamalar... 

emekli maaşları ne kadar oldu temmuz 2023

Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu! Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu!

5 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK 

Kurban Bayramı’nın bitmesinin ardından 5 Temmuz 2023 tarihinde TÜİK tarafından enflasyon verileri açıklanacak. Saat 10.00’da açıklanması beklenen enflasyon verileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşları açıklanacak. 6 ayın enflasyon oranı ana belirleyici iken, Ocak 2023’de olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan maaşlara refah payı katkısı da olacağını belirtti.  

BAYRAMIN ARKASINA AÇIKLAMA 

Milyonlarca vatandaş sabırsızlık içinde Temmuz 2023 maaş zamlarını beklerken Kurban Bayramı’nın dönüşüne Meclis’in hemen kararı netleştirmesi bekleniyor. Alt gruplar ile üst gruplar için maaşların belirlenmesi kaba taslak belli oldu. Homojen bir tabana yayılan milli gelir sağlamak adına sosyal devlet anlayışıyla hareket eden devletin emekliye maaş zammında kademeli şekilde hareket edeceği de biliniyor.  

emekli maaşları ne kadar ssk bağkur

Buna göre son yapılan kademeli zam açıklamasında en az 7 bin 500 TL olan emekli maaşlarının 10 bin TL, 10 bin TL’nin 15 bin TL, 15 bin TL’nin 20 bin TL ve 20 bin üstünün daha üstünde emekli maaş zamları konuşuluyor.  

GEÇEN YILA GÖRE ZAM İKİ KATI 

Geçen sene gerçekleştirilen Temmuz ara zammında yapılan asgari ücrete göre bu sene yüzde 107 bir zam gerçekleşti. İlk 5 ayın enflasyonu yüzde 15 civarında, Haziran ayının açıklanması ile bunun yüzde 17 civarına çıkması ile asgari ücret yüzde 34’e refah payı ile tamamlandı.  

MERKEZ BANKASI SONUÇLARINA GÖRE EMEKLİ MAAŞLARI 

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi sonucuna göre yüzde 18,49 6 aylık enflasyon oranına göre en düşük emekli maaşı 8.886,75 TL olurken 8 bin TL maaş alan emeklininki 9.479,20 TL oluyor. Bunlar ise refah payı eklenmeden gerçekleşen zam oranı. Refah payı eklemesi ile zamlar daha yüksek bir hale geliyor.