Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evlilik desteğinden bahsetmiş ve evlenecek çiftlere faizsiz kredi müjdesini vermişti. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden de bir atak geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'da yeni evlenecek çiftlere büyük destek açıklaması yaptı. İBB tarafından maddi durumu yetersiz olan ve yeni evlenecek olan çiftlere 7.000 TL destek ödemesi yapılacak. İstanbul'da yaşayan dar gelirli çiftler ise açıklama sonrasında İBB evlilik desteği başvurusu nasıl yapılır? sorusunun yanıtını araştırmaya başladı.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim manifestosunda evlenecek çiftlere özel büyük müjdelerden bahsetmişti. Yeni evleneceklere faizsiz kredi ödemesi yapılacağı açıklaması sonrasında İBB'den de büyük atak geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, resmi sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaparak "Yeni bir yuva kuracak, ihtiyaç sahibi çiftlere 7.000 TL evlilik desteği vermeye başlıyoruz. Yuvanız mutlu ve bereketli olsun." dedi. 

İmamoğlu Evlilik Desteği Açıklaması Yaptı

Özellikle de dar gelirli kesimi ilgilendiren bu ödemeler ile alakalı açıklamasını sürdüren İmamoğlu; "Sevgili hemşerilerim, ekonomik olarak zor günlerden geçiyoruz. Hem ülkemizde hem de İstanbul'da yaşam maliyeti her geçen gün artıyor. Bu durumun hepinizi olumsuz etkilediğini çok iyi biliyoruz. Sizlere destek olmak, sizleri bir nebze olsun rahatlatmak için çalışıyor, projeler üretiyoruz. Size güzel bir haber vermek istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Evlilik Desteği projemizi başlatıyoruz. 2023 yılında İstanbul'da yeni evlenecek 10 binin üzerinde çiftimize tek seferlik 7 bin TL evlilik desteği vereceğiz. Yeni bir yuva kuracak çiftlerimizin mutluluğuna katkıda bulunmak, inanın bizleri de çok mutlu ediyor. Yeni evlenecek tüm çiftlerimizin hayalleri gerçek, mutlulukları daim olsun. Bu zor günleri hep birlikte dayanışmayla aşacağız, birlikte başaracağız." ifadelerini kullandı. 

Evlilik Desteği Başvuru Şartları Neler?

Belediye yardımları arasında yer alan evlilik desteği, ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireye özel olarak yapılmakta. Bu kapsamda belediye, kazanılan maaşa göre hak kazanıp kazanılmadığını belirliyor. İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen çiftler bu destekten faydalanabiliyor. Çiftlerin maaş durumu göze alınarak yapılacak olan bu destek için hane içinde kişi başı düşen gelirin asgari ücretin üçte biri olması şartı bulunuyor.  Evinin kalan ihtiyaçlarını tamamlaması adına karşılıksız olarak ödenecek olan 7.000 TL tek seferlik ödeniyor. 

Evlilik Desteği Başvuruları Nereden Yapılıyor?

İBB evlilik desteğinden faydalanmak isteyen çiftler başvurularını bağlı bulundukları ilçe binalarındaki kaymakamlıklara yapabilecekleri gibi ALO 153 çözüm hattı aracılığı ile de tamamlayabiliyor.