Ülke genelinde hem kiralardaki fahiş artış hem de ev fiyatlarındaki orantısız yükseliş vatandaşların her geçen gün kendi evlerine sahip olmak istemesine neden oluyor. Ancak günümüz şartlarında yeni yapılı evler dudak uçuklatırken, ikinci el, hatta yaşı çok büyük olan evlere dahi güç yetmiyor.  

Vatandaşlar ucuz ya da kendi bütçesine uygun ödeme koşullarında ev satın alabilmek için sık sık araştırma yapıyor. Son dönemlerde devlet destekli konut satışları artarken TOKİ’de sık sık yeni projeler geliştiriyor. TOKİ için peşinatı olan vatandaşlar uygun taksitlerle geri ödemeyi uzun vadeli olarak gerçekleştirebiliyor ve kendi evlerine sahip olabiliyor. Peki, kimler TOKİ başvurusu yapabilir? TOKİ başvuruları ne zaman? İşte detaylar... 

toki başvuru e-devlet

TOKİ KONUT BAŞVURUSU 

TOKİ, özellikle dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırmak adına çeşitli projeleri her geçen gün sunuyor. Daha esnek ve uygun fiyatlı ödeme sistemi ile vatandaşların kendi evlerine sahip olmasına olanak sağlıyor. Yeni konut projesinde ise satışa sunulacak daireler netleşti. TOKİ üzerinden ilan edilen konut projesinde en önemli nokta şartları taşıyor olmak.  

E-Devlet sistemi üzerinden başvuru sağlanabilen TOKİ projesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Başvuruları sağlayacak kişilerin 25 yaşından büyük olması önem taşıyor. Son proje için başvurular 22 Haziran 2023 tarihinde sonlandı. Şimdiyse yeni TOKİ projesi başlıyor. Henüz hangi illerde olacağı, peşinat miktarı ve taksit seçenekleri netleşmedi. Açıklamalar geldiği an haberimizde paylaşacağız. Peki, TOKİ başvuru şartları neler? 

Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi

toki başvuru şartları neler

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER? 

25 yaşından büyük olmak ve 1 senedir projenin başladığı yerde ikamet ediyor olmak başlangıç şartlarındandır. Hane gelirinin 14 bin TL’yi, İstanbul içinse 16 bin TL’yi geçmiyor olması gereklidir. Şehit yakınları, gaziler, dul ve yetimler içinse şartlar daha esnektir.